Islamofobia zagraża pokojowi w Europie

Reklama

wt., 09/19/2017 - 19:53 -- koscielniakk

Raport Fundacji SETA pokazuje, że islamofobia jest obecnie głównym zagrożeniem dla pokojowego współistnienia w Europie.Jak wynika z podsumowania tegorocznego Europejskiego Raportu Islamofobii (EIR), islamofobia stała się realnym zagrożeniem dla demokratycznego porządku i wartości europejskich. Raport przedstawiono w Warszawie na konferencji zorganizowanej przez Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (OSCE).

Islamofobia stanowi wyzwanie dla pokoju i koegzystencji, zagraża współistnieniu różnych kultur, religii i grup etnicznych w Europie.

Sprawozdanie, które jest efektem pracy Fundacji ds. Badań Politycznych, Ekonomicznych i Społecznych (SETA) stwierdza wyraźnie, że poziom islamofobii na polu edukacji, zatrudnienia, w mediach, polityce, systemie prawnym i Internecie ciągle rośnie.

Zjawisko to stało się częścią codziennego życia muzułmanów w Europie. Spotykają się z nim w szkole, w pracy, w meczecie, w środkach komunikacji miejskiej lub po prostu na ulicy, twierdzą autorzy dokumentu.

Według badań Chatham House, społeczny sprzeciw wobec zgody na przyjazd obywateli większości krajów muzułmańskich nie ogranicza się tylko do USA.

Dziesięć tysięcy Europejczyków poproszonych zostało o odpowiedź na pytanie : ”czy zgadzasz się, by w twoim kraju wprowadzono zakaz wjazdu dla imigrantów, głównie z krajów muzułmańskich ?”.

Według Raportu, w Polsce, gdzie mieszka tylko 0,3 proc. muzułmanów, 71% respondentów stwierdziło, że poparłoby taki zakaz. Podobnie było w przypadku Austrii (65%), Węgier (64%), Belgii (64%) i Francji (61%).

Raport objął również kraje Bałkanów Zachodnich dowodząc, że muzułmanie w Serbii są nadal słabo reprezentowani w miejscach pracy, lokalnej administracji, sądach i policji -wszędzie tam, gdzie od lat żyją.

"Prawdopodobnie, najważniejsze w konstruowaniu i promowaniu poglądów islamofobicznych są serbskie media, co bardzo niepokoi. Już same nagłówki serbskich gazet często zawierają ostrą, niemal przedwojenną retorykę, o czym szczegółowo pisze się w Raporcie", czytamy zauważając jednocześnie, że w Serbii, w przeciwieństwie do innych krajów europejskich, nie widać żadnej inicjatywy do walki z islamofobią.

Negatywne tendencje w stosunku do muzułmanów pojawiają się najczęściej w dziedzinie edukacji, w polityce oraz mediach.

"Głównym motorem sprawczym islamofobii i nietolerancji w stosunku do muzułmanów są przywódcy bośniackich Serbów oraz polityczne, medialne i akademickie nośniki nacjonalistycznej polityki", mówi Hikmet Karčić- autor części dotyczącej Bośni i Hercegowiny.

W Raporcie czytamy, że polityczne struktury bośniackich Serbów często używają antymuzułmańskiej i islamofobicznej retoryki do pozyskiwania wsparcia politycznego, co było widać podczas październikowych wyborów w 2016 roku.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 
Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zaznacz:

Reklama