Pani Burmistrz broni decyzji: Neukölln planuje miejsca na groby dla muzułmanów

Reklama

wt., 10/31/2017 - 16:15 -- koscielniakk

Wspomniana dzielnica Berlina chce stworzyć na cmentarzu Lilienthalfriedhof podobne jak w Monachium miejsca pochówku dla muzułmanów z uwzględnieniem ustawienia w kierunku Mekki. Planowane jest podjęcie odpowiedniej decyzji, jak poinformował w czwartek urząd dzielnicy. Powodem jest wzrastające zapotrzebowanie na miejsca pochówku dla muzułmanów.

 

 

Biorąc pod uwagę tylko powyżej wspomnianą dzielnicę mieszka w niej 60.000 ludzi wyznania muzułmańskiego. Na ośmiu cmentarzach, którymi administruje dzielnica, rocznie chowa się 1000 ludzi, wśród nich również wielu muzułmanów. „Każdy, kto mieszka w dzielnicy Neukölln, powinien mieć możliwość pochowania w tym miejscu – z zapewnieniem rodzinie zmarłego możliwości wspominania osoby, która odeszła“, poinformowała Pani burmistrz dzielnicy Franziska Giffey ( partia SPD) w oświadczeniu rozpowszechnionym na Facebooku. „ Dobrym przejawem integracji jest to, że coraz więcej ludzi posiadających zagraniczne korzenie chce być pochowanych tutaj w Niemczech.” Nie wszyscy muzułmanie życzą sobie muzułmańskiego pochówku, kontynuowała Giffey. Wielu zdecydowało się na inne istniejące na rynku oferty. Zasadniczo oferty pochówku w Neukölln są dostępne dla ludzi wszystkich rodzajów wyznań. Jak Giffey podkreśliła w komentarzu, chodzi po prostu o to, w jakim kierunku będą usytuowane groby. W odróżnieniu od „ normalnych” te muzułmańskie mają być położone względem siebie ukośnie.

Planuje się osiem parceli na cmentarzu pod maksymalnie 1600 pochówków. Z tego powodu należy dokonać zmian w planie rozwoju cmentarza. Obecny plan nie przewiduje żadnych kolejnych pochówków na cmentarzu Lilienthalfriedhof. Nowe możliwości mogłyby zostać stworzone do roku 2018. Według informacji z zarządu dzielnicy, zmiany mają służyć nie tylko muzułmanom, lecz wszystkim ludziom- niezależnie od religii. Na stronie Facebooka Pani Giffey wspiera ją wielu użytkowników, wśród których znajdują się również posiadający tureckie nazwiska i właśnie szczególnie ci wyrazili swoje podziękowania. Inni użytkownicy skrytykowali tą decyzję. Uważali, iż takie zmiany to żaden przejaw integracji i skrytykowali ukierunkowanie usytuowania miejsc pochówku w stronę Mekki.

Autor: 
Edyta Grzywacka - Wziątek
Źródło: 
focus.de

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zaznacz:

Reklama