Iran nie będzie już zatrzymywać kobiet z powodu ubioru

Reklama

sob., 01/06/2018 - 20:02 -- koscielniakk

W miejsce zatrzymania pojawiła się propozycja, by kobiety nie przestrzegające przepisów dotyczących ubioru uczęszczały na wykłady prowadzone przez policję.

 

 

Policja w Teheranie przestała zatrzymywać kobiety nie stosujące się do islamskich przepisów dotyczących ubrań, które weszły w życie w 1979 roku. Zamiast tego, winne wykroczenia będą musiały chodzić na wykłady prowadzone przez policję obyczajową.

W przypadku, gdy naruszenia będą się powtarzać, w stosunku do winnych będzie wszczynane postępowanie karne, podaje AP.

Agencje informują, że dziennik Shark wydał właśnie oświadczenie szefa teherańskiej policji, generała Hosseina Rahimija, że : "kobiety, które nie przestrzegają islamskich zasad dotyczących ubioru już nie będą przetrzymywane w aresztach i nie będą się toczyć w stosunku do nich postępowania karne”.

W tym samym czasie AP poinformowała za półoficjalną agencją Tasnim, że „obwinione” zamiast iść do więzienia, będą musiały chodzić na wykłady organizowane przez policję. W przypadku powtarzających się przewinień, będzie im groził proces sądowy.

"W takich kursach wzięło już udział 7.913 osób", powiedział Rahimi.

Niestety, nie powiedział o jakie przepisy dokładnie chodzi, ani kiedy miałyby wejść w życie.

 

Kary i przechwytywane pojazdy

W Teheranie działa ponad 100 ośrodków, w których prowadzone są wykłady na temat islamskiego prawa dotyczącego ubioru.

Amerykańska agencja twierdzi, że młode i liberalne Iranki dawno zaczęły omijać ograniczenia dotyczące stroju. Noszą wprawdzie chusty, ale tak, żeby nie zakrywały całych włosów, malują paznokcie, a wszystko to wzbudza oburzenie konserwatystów.

W Iranie rzadko publikuje się jakieś dane, ale pod koniec 2015 roku teherańska policja drogowa poinformowała, że odnotowała 40.000 przypadków nieprzepisowego noszenia hidżabu w samochodach, gdzie kobiety często pozwalają, by chusty opadały im na ramiona. Takie przypadki w zasadzie wymagają kary i tymczasowego zatrzymania samochodu, czytamy na portalu Al Bawaba.

 

 

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 
Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zaznacz:

Reklama