Jemenem wstrząsa cholera i głód

Reklama

Około 20,7 mln mieszkańców Jemenu potrzebuje pomocy.

Ponad milion niedożywionych dzieci w wieku do pięciu lat mieszka w Jemenie na obszarach, na których szaleje cholera, ostrzegła w środę międzynarodowa organizacja Save the Children.

Według najnowszych danych, epidemia śmiertelnej choroby, która wybuchła w kwietniu 2015 roku dotknęła ponad 425 000 osób ; zmarło prawie 1 900.

Według informacji opublikowanych przez organizację Save the Children, wśród dzieci w wieku do 15 lat odnotowano 44 % nowych przypadków zakażenia cholerą ; 32% zgonów odnotowano na obszarach objętych wojną i pogrążonych w kryzysie gospodarczym, który doprowadził miliony mieszkańców Jemenu na krawędź głodu.

"Problemem nie jest leczenie niedożywienia, czy cholery pod warunkiem jednak, że zapewniona jest dostępność podstawowych środków ochrony zdrowia", powiedział Tamer Kirolos, dyrektor organizacji Save the Children na Jemen.

Zniszczone szpitale

Problem w tym, dodał Tamer, że w Jemenie "szpitale są zburzone, pracownicy nie otrzymali wynagrodzeń już prawie rok, a dostawa podstawowej pomocy bardzo się opóźnia".

Jeśli pacjentowi nie zostanie udzielona natychmiastowa pomoc medyczna, spożycie żywności lub wypicie wody zainfekowanej bakterią cholery może zabić w ciągu kilku godzin.

Eskalacja cholery w Jemenie zmusiła ONZ do rewizji poprzedniej oceny pomocy humanitarnej w Jemenie i obecnie uważa się, że około 20,7 mln z 28 mln mieszkańców kraju potrzebuje pomocy.

Organizacja Save the Children, która uruchomiła czternaście ośrodków leczenia cholery w całym Jemenie, nasiliła pomoc i wysłała na tereny najbardziej zagrożone więcej lekarzy.

Zagrożone dzieci

Nowe analizy pokazują, że ponad milion dzieci w wieku do pięciu lat, mieszka na terenach opanowanych przez epidemię.

W swoim raporcie ONZ ostrzega przed niedożywieniem milionów mieszkańców wstrząsanego głodem Jemenu.

Koalicja państw arabskich pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej wmieszała się w wojnę domową w Jemenie w 2015 roku, wspierając wojska rządowe w walce z członkami szyickiej mniejszości – ruchem Husi. W konflikcie do tej pory zginęło co najmniej 10 000 osób, a humanitarny kryzys osiągnął apogeum.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 
Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zaznacz:

Reklama