ONZ: Europę może zalać nowa fala uchodźców

Reklama

czw., 01/04/2018 - 23:02 -- koscielniakk

Potrzeba 4,4 mld dolarów na pomoc dla 5,3 miliona syryjskich uciekinierów. ONZ ostrzegła, że Syryjscy uchodźcy mogą znowu ruszyć do Europy, jeśli na programy pomocy humanitarnej w pięciu sąsiednich krajach, w których teraz jest ich najwięcej, nie będzie środków finansowych.

 

 

Komitet ONZ ds. uchodźców podał do wiadomości szczegóły wartego 4,4 mld dolarów programu pomocy dla 5,3 miliona syryjskich uciekinierów, którzy żyją teraz w Turcji, Libanie, Iraku, Jordanii i Egipcie.

„Agencja ds. uchodźców, która na 2017 rok dostała tylko połowę środków, musi otrzymać pomoc międzynarodową”, powiedział Amin Awad, Regionalny Koordynator ds. Uchodźców na Bliski Wschód i Afrykę Północną, donosi Reuters

Awad przedstawił kilka kwestii, które mogą zadecydować o tym, że Europę zaleje nowa fala emigrantów.

 

Niedostateczna pomoc humanitarna

"Jest masa uchodźców, sytuacja w regionie jest niestabilna i jeśli nie będzie wsparcia, wszyscy ci ludzie staną się ogromnym ciężarem dla krajów, które ich przyjęły", ostrzegł Awad.

Porozumienie UE i Turcji powstrzymało główną falę uchodźców z 2015 roku, ale niedostatek pomocy humanitarnej znowu stwarza problemy.

"Nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć podstawowych środków do życia w obozach dla uchodźców : wody, opału, koców, namiotów... Ludzie żyją na dworze. Turcja i Liban są największymi donatorami, przekazują pomoc, ale brakuje wsparcia międzynarodowego. Niestety, musimy być przygotowani na poważne konsekwencje", powiedział Amin Awad.

 

 

 

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 
Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zaznacz:

Reklama