Świat potrzebuje dziennikarzy, czy to zawód dla ciebie?

Reklama

W obliczu bezustannej wymiany informacji charakteryzującej współczesne społeczeństwo, zawód dziennikarza zyskuje nowe podłoże. Proces cyfryzacji sprowokował znaczące zmiany w sposobie nadawania i odbierania wiadomości i w tych warunkach, często nadmiaru treści, dziennikarstwo powinno wzmocnić swoją pozycję bycia wyznacznikiem tego, co rzeczywiście istotne i przydatne.

Żeby sprostać temu zadaniu, współczesny dziennikarz musi akceptować logikę ery cyfryzacji, co oznacza nie tylko wymóg zaznajomienia się z dostępnymi możliwościami technicznymi, ale również, gotowość do przystosowania się do rozwiązań, które niewątpliwie pojawią się w przyszłości. Innymi słowy, trzeba stać się częścią tego zjawiska, by móc nim kierować zgodnie z zasadami społecznej odpowiedzialności, która powinna przyświecać dziennikarzom.

Ostatni aspekt, związany z rolą dziennikarza w demokratycznym społeczeństwie, w dobie cyfryzacji wcale się nie dezaktualizuje. Przeciwnie, z uwagi na to, że środowisko internetowe sprzyja relatywności, etyczny i konsekwentny dziennikarz, wśród ogólnej niestabilności, na powrót staje się godną zaufania postacią. To właśnie dzisiaj, jak nigdy dotąd, klasyczne założenia dziennikarstwa są wiążące.

10 wskazówek dla dobrych dziennikarzy:

  1. Zanim siądziesz do pisania, zweryfikuj wszystkie zebrane informacje, nie dodawaj niczego od siebie i nie ukrywaj faktów.
  2. Szukaj inspiracji w codzienności. Zwracaj uwagę na to, co dzieje się w twoim najbliższym otoczeniu; z pewnością znajdziesz mnóstwo tematów, które tylko czekają, aż ktoś je podejmie.
  3. Pokaż swój własny punkt widzenia, nie rezygnuj z osobistego zaangażowania, opinii, bo dzięki temu właśnie tekst ma szansę się wyróżniać.
  4. Nie manipuluj faktami i nie upiększaj ich. Wyobraźnie lepiej zarezerwować dla innego typu tekstów. Nikt nie lubi być okłamywany, a czytelnicy tego nie wybaczają.
  5. Prostotę przekazu stawiaj ponad kwieciste, przesadzone opisy.
  6. Bądź dokładny, informacja nie stanie się pełniejsza, jeśli coś do niej dopowiesz.
  7. Jeśli chcesz być zrozumianym, pisz i mów poprawnie.
  8. Czytaj i wzbogacaj swoje słownictwo. Nawet najbardziej ekscytująca relacja traci na atrakcyjności, jeśli w każdej linijce powtarzają się te same słowa.
  9. Nie zapomnij podać źródła informacji.
  10. Miej zawsze przy sobie notes, laptop, telefon, czy kamerę. Nigdy nie wiadomo kiedy wydarzy się coś ciekawego.

„Dobre dziennikarstwo jest tam, gdzie jest dobry dziennikarz wyposażony w odpowiednie narzędzia, by działać i wolny, by opowiadać; na papierowej czy internetowej stronie gazety, na antenie radiowej lub telewizyjnej. W obliczu przemian medialnych i niepewności, kiedy wielu kolegów straciło pracę, a pracodawcy szukają drogi wyjścia z kryzysu, lubię przypominać, że zmieniają się nośniki, ale esencja naszej pracy pozostaje taka sama i niepodważalna: być tam, gdzie coś się dzieje, rozmawiać z tymi, którzy mają coś do powiedzenia i szczerze o tym opowiadać, a to potrafią tylko dziennikarze” - Pepa Bueno, dziennikarka.

Autor: 
Tłum. Kamila Wiśniewska
Źródło: 
Lavanguardia.com

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zaznacz:

Reklama