Wielka Brytania: Swobodna komunikacja przestępców i pedofilów dzięki aplikacji WhatsApp

Reklama

Wielka Brytania żąda od firm informatycznych, by umożliwiały dostęp do szyfrowanych informacji. Rozpoczyna się walka z przestępczością i terroryzmem. Wielka Brytania uważa, że aplikacja WhatsApp, do której wprowadzono szyfrowanie przesyłanych przez nią danych, pozwala pedofilom i zorganizowanym grupom przestępczym na działanie ponad prawem. Powołując się na ten wniosek, wzywa się firmy informatyczne do pomocy rządowi w walce z przestępczością.

Po czterech atakach, w których w tym roku zginęło 36 osób, brytyjscy ministrowie wielokrotnie domagali się od firm informatycznych, by zrobiły coś więcej na rzecz walki z ekstremistycznymi treściami i zapewniły rządowi dostęp do szyfrowanych wiadomości. W obliczu niechęci wielu przedsiębiorstw, premier i była minister spraw wewnętrznych Theresa May, po czerwcowym śmiertelnym ataku na London Bridge, zaproponowała prawną regulację Internetu.

Trzeba działać szybko”

Zdaniem agencji Hina, taka publiczna nagana dla WhatsAppa, który jeszcze nie odpowiedział na rządowy wniosek, jest oznaką frustracji brytyjskiego rządu.

"Wiemy, że z usługi szyfrowania informacji typu 'end-to-end’ takiej, jak na przykład oferowana przez WhatsApp, korzystają też pedofile", zaznaczyła obecna minister spraw wewnętrznych Amber Rudd.

"Nie zgadzam się, żeby prawo spółek pozwalało przestępcom działać poza zasięgiem sił bezpieczeństwa", uważa.

"Musimy wymóc na firmach informatycznych szybsze i bardziej agresywne działania. Mają do tego potrzebne środki i dlatego muszą działać szybko", dodała minister.

Należąca do Facebooka aplikacja WhatsApp pozwala użytkownikom komunikować się tekstem, filmami wideo, zdjęciami i korzystać z szyfrowania ’end-to-end’, dzięki któremu wiadomości mogą być odczytywane tylko na urządzeniach użytkowników.

Przy takiej możliwości, siły bezpieczeństwa nie mogą przeglądać żadnych wiadomości. Rudd wezwała technologicznych gigantów (Facebook, Google, Microsoft, Twitter), by poszły o krok dalej w walce z ekstremistycznymi ugrupowaniami. Korporacje odpowiadają, że są gotowe pomóc rządowi w pozbywaniu się ugrupowań ekstremistycznych, ale należy zachować równowagę pomiędzy bezpieczeństwem państwa a wolnością, która jest podstawą demokratycznych społeczeństw.

MI5 i FBI: 'potrzebujemy dostępu do informacji'

Brytyjskie tajne służby MI5 oświadczyły, że potrzebują dostępu do zaszyfrowanych informacji, by mogły udaremniać ataki terrorystyczne. Amerykańska FBI również wezwała do umożliwienia czytania zakodowanych wiadomości, ale Kongres na razie jej tego odmawia. Minister bezpieczeństwa Ben Wallace, który jest odpowiedzialny za walkę z terroryzmem i przepisy dotyczące informacji powiedział, że niepokoi go fakt, iż zaszyfrowana informacja uniemożliwia siłom bezpieczeństwa kontrolowanie rozmów telefonicznych przestępców.

"Codziennie widzimy, jak 'end-to-end' chroni pedofilów i zorganizowaną przestępczoś

. Trudno nam jest pogodzić się z tym, że słysząc jak rozmawia dwóch pedofilów i wiedząc, że planują porwanie dziecka, nie wiemy, jak ’wejść’ w ich rozmowę", powiedział Wallace.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 
Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zaznacz:

Reklama