Śmierć z powodu selfie? Gdy zdjęcia zagrażają zdrowiu

Reklama

pon., 01/08/2018 - 19:21 -- koscielniakk

Brzmi szalenie, ale to smutna rzeczywistość. Ludzie giną coraz częściej, ponieważ ulegli wypadkowi podczas prób zrobienia fantastycznego selfie. Czy to wypadek z klifu, atak bizona, czy tylko zwykłe potknięcie się – właśnie fotografowanie z użyciem kijków do selfie doprowadziło w międzyczasie do tak wielu nieszczęśliwych wypadków, że zostało już zabronione przez niektóre kraje i organizatorów.

 

Moda na selfie trwa nieprzerwanie. Nieważne, co się przeżywa lub gdzie się jest – jeśli nie istnieje selfie świadczące o tym, to tak, jakby nic się nie zdarzyło. Na dłuższą metę nie wystarczy jednak całkiem normalne selfie. Musi być ono coraz bardziej spektakularne, oryginalne i niebezpieczne – dzięki temu zyska się w końcu tak oczekiwaną z utęsknieniem uwagę w mediach społecznościowych. Jeśli wyczekiwany feedback się nie pojawia, to skłania to niektóre osoby do wzięcia udziału następnym razem w jeszcze ryzykowniejszym wydarzeniu.

 

Ataki zwierząt i zgubne klify

Skutek: tylko w 2015 roku doszło u nas (w Niemczech- przyp. tłumacza) do śmierci minimum 12 ofiar w wyniku wypadku podczas robienia sobie zdjęć. Także w innych miejscach media donoszą regularnie o tragicznych i skutkujących śmiercią wypadkach podczas robienia selfie. Często używane tory kolejowe, przebywanie w pobliżu dzikich zwierząt albo zbyt spektakularne punkty widokowe: to tylko niektóre przykłady tego rodzaju scenerii inspirujących prawdziwych łowców selfie do śmiałej autopromocji.

I tak przykładowo w Parku Narodowym Yellowstone doszło do wielu ataków bizonów, ponieważ turyści podczas pozowania do selfie ośmielili się zbyt blisko podejść do południowoamerykańskiego dzikiego bydła. W maju pewien mężczyzna z Singapuru spadł z klifu do morza podczas robienia selfie. Stracił równowagę, próbując uwiecznić na selfie z urlopu południowo-wschodnie wybrzeże wyspy Bali. Zginął na miejscu.

Kijki do selfie zabronione – dla własnego bezpieczeństwa

W niektórych miejscach wzrost nieszczęśliwych wypadków podczas robienia selfie doprowadził już do wprowadzenia środków zapobiegawczych. Tak oto Park Europa w Rust poszedł latem 2015 roku za przykładem parków Disneya i przynajmniej wprowadził zakaz używania kijków do selfie w celu zminimalizowania ryzyka wypadków. Wielu odwiedzających brało je ze sobą między innymi do kolejki górskiej.

Latem 2015 roku rosyjska policja powołała do życia kampanię „Safe Selfie” po tym, jak Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zanotowało już w pierwszej połowie roku powyżej 100 zranień i kilka zgonów. Także w Indiach zareagowano na wzrastającą liczbę tego typu incydentów: urzędy wprowadziły podczas Wielkiego Święta Dzbana, jednego z największych wydarzeń religijnych na świecie, strefy „No Selfie” tam, gdzie wielu zwiedzających robi sobie selfie, aby zapobiec możliwym atakom paniki w tych miejscach.

„Selfie i kijki do selfie stają się coraz popularniejsze – niestety niepokojący wzrost związanych z tym incydentów i zranień”- mówi ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych Axa. „Kreatywne dokumentowanie wrażeń z podróży nie jest niczym złym, ale nie powinno się narażać własnego bezpieczeństwa i zdrowia. Zalecamy podczas wykonywania takich zdjęć trochę bardziej kierować się ostrożnością, czy to w życiu codziennym, czy w podróży.”

Autor: 
AXA/NPO/Tłum.Aneta Kujawa
Źródło: 
wissen.de

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zaznacz:

Reklama