Numizmatyka i medale powiew dawnych czasów

Reklama

śr., 11/07/2012 - 22:04 -- Anonim (niezweryfikowany)

W tym Muzeum zatrzymał się czas, jak i zresztą jest to cecha wszystkich tego rodzaju placówek. W obiekcie podziwiać można eksponaty z kilku zbiorów. Jednym z nich są działy numizmatyki i dział medalierski. Jest to prawdziwa super sprawa dla kolekcjonerów tych dwóch przedmiotów. Możemy się przenieść w czasy dawne i zobaczyć jak kiedyś wyglądały medale, banknoty i monety którymi posługujemy się przecież na co dzień. A może dostrzeżemy w nich dzieło sztuki i będą powodem do twórczej refleksji.Monety dla jednych to tylko pieniądz coś czym można płacić, a dla innych dzieło sztuki. Medal to dla wielu odznaka honoru waleczności czy zasługi, a dla innych zbędny przedmiot. Muzeum w Chorzowie mieszczące się na ulicy Powstańców 25 ma długie tradycje. Zostało utworzone w 1935 roku. Nosiło nazwę „Muzeum Ziemi Bytomskiej” do początku lat 50. XX wieku. Obecnie mieści się w budynku z końca XIX wieku. Możemy tu podziwiać między innymi dział numizmatyczny medalierski, jak i również inne działy. Dział numizmatyczny liczy sobie około 16 tysięcy eksponatów. Pochodzą one z całej Europy , lecz przede wszystkim są to banknoty i monety Polski i Śląska. Bardzo duże znaczenie ma kolekcja kwartników śląskich . Pozostałą część stanowią monety Habsburgów, jak również monety pruskie i niemieckie. W kolekcji znajdują się również monety antyczne pochodzące z starożytnej Grecji czy Rzymu. W zbiorach banknotów znajdują się polskie, niemieckie, austriackie i rosyjskie banknoty.

Sąsiadującym działem jest dział medalierski. Liczy on sobie około dziewięciu tysięcy medali. Znajdziemy tam medale ze zbiorów Tadeusza Kościuszki, czy Jana III Sobieskiego. Znajdują się tam również medale z powstań śląskich, bitwy pod Grunwaldem, czy też medaliki religijne. Są też medale po medalierze Janie Wysockim, oraz plakiet z brązu i cyny. Znajdują się też eksponaty innych medalierów. Z całego zbioru tej kolekcji wyróżnia się zestaw odznaczeń wojskowych z okresu II Rzeczypospolitej, jak i również Ludowego Wojska Polskiego. W tych zbiorach są medale z powstań śląskich, plebiscytu, bractw strzeleckich, oraz medale śląskich towarzystw społeczno kulturowych Polski i niemieckich.

Zobaczyć na własne oczy te dwie kolekcje może być chwilą odprężenia i powrotu myślami do czasów w których te eksponaty pełniły swoje role. Być może nie jeden medal był na klapie munduru, czy też nie jedną monetę albo banknot miał ktoś z dawnych odległych czasów. Jest to prawdziwa wycieczka w przeszłość.

Grzegorz Gęczek

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zaznacz:

Reklama