Japońska licealistka zmuszona do zafarbowania włosów na czarno

Reklama

pt., 11/03/2017 - 15:51 -- koscielniakk

Japońska licealistka, o naturalnie brązowych włosach musiała je przefarbować, aby móc się uczyć. Uczennica zgłosiła sprawę do sądu, oskarżając region i miasto Osaka.

 

 

Pewna 18-latka oskarżyła rząd Osaki, na południu Japonii, gdyż była zmuszona do zafarbowania swoich włosów na ciemny kolor. Portal New York Times opublikował 27 października br, że liceum do którego uczęszczała, Kaifukan School de Habikino, postawiło jej w 2015 r. ultimatum, „Albo zafarbuje włosy, albo opuści szkołę”.

Po licznych koloryzacjach, nastolatka o naturalnie brązowych włosach, zdecydowała we wrześniu 2016 r, że nie będzie więcej uczęszczać do szkoły. Według tego samego źródła, zabiegi zaszkodziły jej włosom, jak i skórze głowy. Uczennica domaga się odszkodowania w wysokości 2,2 miliona jenów, czyli równowartości prawie 17.000 euro.

 

Aby zapisać się do szkoły, należy udowodnić swój naturalny kolor

Sytuacja wydaje się być paradoksem, gdyż dyrektorka szkoły - Masahiko Takahashi – która odmawia skomentowania sprawy, przypomina, że uczniowie nie mogą farbować włosów. Te ścisłe zasady nie są wyjątkiem w Japonii. Japoński dziennik, Masahiko Takahashi, przeprowadził badanie z którego wynika, że na 170 szkół w Tokyo, 98 placówek prosi uczniów o jasnych włosach, aby pokazali swoje zdjęcia z dzieciństwa. Ma to być dowód, że nie farbowali oni swoich włosów. Nie dziwi więc fakt, że Japończycy przesadzają w okazywaniu swojej oryginalności, kiedy ujednolicenie w szkole jest bardzo duże.

Autor: 
Julia Avellaneda/Tłum. Klaudia Kijek
Źródło: 
--------------

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zaznacz:

Reklama