ONZ : Afganistan u progu katastrofy humanitarnej

Reklama

Zdaniem ONZ, 3,3 miliona Afgańczyków potrzebuje pomocy humanitarnej, by przeżyć nadchodzący rok.

Niekończący się konflikt z Talibami pogłębia kryzys i dlatego tylko w tym roku, od stycznia do października, przesiedlonych zostało na terenie kraju ponad 360.000 osób.

Sytuację pogorszył powrót 560.000 afgańskich uciekinierów z sąsiednich państw, głównie z Pakistanu i Iranu.

Urząd ds. koordynacji pomocy humanitarnej przy ONZ opublikował dane, według których 900.000 osób przesiedlonych do centrum Afganistanu żyje w obozach, w których panują „nieludzkie warunki”.

W sierpniu ONZ zrewidowała pozycję Afganistanu i przeniosła go z grupy krajów, w których skończył się wojna do kategorii krajów aktywnego konfliktu.

Prawie połowa afgańskiego społeczeństwa, tj. jakieś 14 mln, żyje w ponad 120 okręgach najbardziej dotkniętych konfliktem.

Dzieci z traumą

Ponad jedna trzecia afgańskich dzieci cierpi z powodu urazu psychicznego wywołanego utratą któregoś z członków rodziny lub z powodu życia w permanentnym strachu przed śmiercią. W niektórych rejonach takie dzieci stanowią aż 68 %.

Według danych ONZ, 2.480 dzieci zostało zabitych lub rannych w pierwszych dziesięciu miesiącach 2017 roku. 40 % to dzieci wycieńczone, wśród których wskaźnik śmiertelności jest najwyższy na świecie.

Co najmniej 39 % z 34,5 mln, tyle wynosi cała populacja Afganistanu, żyje poniżej progu ubóstwa, a 10 mln nie ma dostępu do podstawowej opieki medycznej ; 1,9 mln Afgańczyków cierpi z braku pożywienia.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 
Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zaznacz:

Reklama