25. Finał WOŚP: Rekordowa kwota. Ponad 105 mln zł na koncie

Reklama

wt., 03/07/2017 - 19:26 -- zzz

Podczas jubileuszowego 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrano łącznie 105 570 801,49 zł - poinformował dziś szef Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak. W tym roku zbierano pieniądze dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom. W zeszłorocznym finale udało się zebrać ponad 72 mln 696 tys. 501 zł.

 

 

- Nikt tak tego nie robi. Nikt na całym świecie. (...) W środku zimy, bawiąc się, w różnych miejscach na całym świecie. To jest nasze! - mówił Jerzy Owsiak, dziękując wszystkim, którzy wsparli WOŚP. - To właśnie Finał pokazuje, że nie jesteśmy podzieleni. Finał pokazuje, że chcemy być razem - dodał.

- Gramy ze wszystkimi, nie jesteśmy podzieleni. Nieważne są jakiekolwiek podziały między nami. Nie mam pojęcia, jakich przekonań jest 120 tysięcy wolontariuszy, którzy co roku zbierają pieniądze. Najważniejsze, że działamy razem - podsumował szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

Jerzy Owsiak zaznaczył, że WOŚP - na całym świecie - zbiera fundusze także dla seniorów. - Zacznijmy o nich dbać; to jesteśmy my za kilka lat. Seniorzy to nasz ogromny skarb, o który musimy dbać - stwierdził. Założyciel Fundacji podkreślił, że w akcję co roku angażuje się większa liczba osób; także gwiazd. - Zaczęliśmy w Australii. Byliśmy w Azji, w Europie i w obu Amerykach. Jesteśmy wszędzie - dodał.

Już 27 stycznia na koncie fundacji znajdowała się zadeklarowana kwota. Oznacza to, że zaledwie 12 dni po zbiórce kwota uzyskana poprzez kanały elektroniczne oraz kwota zbiórki policzona przez bank i przekazana na rachunek zbiórki wynosiła w sumie ponad 62 418 767.

 

Jak wyglądało liczenie zebranych środków?

Na rachunek bankowy 25. Finału WOŚP przekazywane były wszystkie środki zebrane w czasie styczniowej akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przypomnijmy – akcja ta składa się z dwóch elementów.

Pierwsza – i najważniejsza – część Finału to środki zebrane przez 120 tysięcy wolontariuszy w ramach prowadzonej przez WOŚP zbiórki publicznej. Z racji skali przedsięwzięcia te środki liczone są wieloetapowo. Najpierw wszystkie skarbonki wolontariuszy trafiają do sztabów akcji (tych było w tym roku blisko 1700), gdzie są komisyjnie liczone, a następnie pakowane w dostarczone przez Fundację do wszystkich sztabów bezpieczne koperty, w które pakowane są przeliczone komisyjnie pieniądze. Następnie koperty te dostarczane do najbliższego oddziału Banku PEKAO SA (oficjalny partner Fundacji WOŚP).

Takich bezpiecznych kopert będzie co najmniej kilkanaście tysięcy. Wszystkie one trafiają do Centrum Przeliczeniowego Banku, gdzie są komisyjnie otwierane, zawartość jest ponownie przeliczana już przez pracowników Banku i dopiero po tym powtórnym przeliczeniu środki są księgowane na rachunku bankowym akcji. Proces ten trwać będzie najpóźniej do ostatniego dnia lutego.

Druga część finałowej zbiórki to kilkanaście form przekazania środków finansowych kanałami elektronicznymi. Przede wszystkim przez internet. Pieniądze przekazane w ten sposób są przekierowywane na rachunek Finału praktycznie na bieżąco.

Dziś Fundacja podała sumę zawierającą wszystkie środki pozyskane w ramach akcji – zarówno te zebrane w zbiórce publicznej, jak i te pozyskane poprzez kanały elektroniczne.

Wydatkowanie zebranych w 25. Finale środków potrwa do połowy 2018 roku, kiedy to Fundacja opublikuje ostateczny raport z wydatkowania zebranych środków i dopiero ten moment będzie stanowił zamknięcie akcji.

Autor: 
-
Źródło: 
Onet

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zaznacz:

Reklama