Sławny aktor spadł z mostu Karola w Pradze, wskoczyli za nim śląscy górnicy

Reklama

pon., 09/25/2017 - 21:17 -- zzz

 

Oto bohaterowie: Jarosław Ruda i Jarosław Jasita - pracownicy KWK ROW Ruch Rydułtowy. W sobotę 23 września, wyłowili z Wełtawy pod mostem Karola w Pradze 80-letniego, słynnego czeskiego aktora, Jana Třiskę. Zostali za to uhonorowani przez wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego i prezesa zarządu PGG Tomasza Rogalę.

Śląscy górnicy uratowali w Pradze sławnego aktora. Gdy inni robili zdjęcia... oni wskoczyli do rzeki 

Górnicy bohaterską akcję ratowniczą przeprowadzili w sobotę. 

- Pod koniec zeszłego tygodnia wybraliśmy się na wycieczkę z kopalni do Pragi – mówili dziennikarzom. - Czeską stolicę podziwialiśmy w sobotę, płynąc po Wełtawie statkiem spacerowym. 

Zbliżając się do filarów Mostu Karola, pasażerowie dostrzegli w rzece tonącego człowieka. Ciało dryfowało zwrócone twarzą do lustra wody. Była zimna, miała tylko 10 stopni Celsjusza, ale impuls udzielenia natychmiastowej pomocy był silniejszy, niż wszelkie obawy. 

 

Sławny aktor spadł z mostu Karola w Pradze, wskoczyli za nim śląscy górnicy

- Wskoczylibyśmy szybciej, ale obsługa statku nam tego stanowczo zabraniała – mówi Jarosław Ruda. 

Kiedy mężczyźni odszukali kapitana jednostki, zaczęli tłumaczyć, że trzeba ratować życie człowieka. Ale on tylko wzruszył ramionami. Odczytali to jako milczące przyzwolenie. 

Po wyciągnięciu mężczyzny na pokład Ruda i Jasita w fachowy sposób przystąpili do przywracania topielcowi czynności życiowych. Po kilkunastu minutach starań, Třiska zaczął oddychać. Akcja serca została przywrócona. Statek przybił do przystani i poszkodowanego zabrała karetka pogotowia. Nasi ratownicy dopiero nazajutrz dowiedzieli się, kogo uratowali z topieli. 

Bohaterscy ratownicy otrzymali pamiątkowe medale oraz cenne upominki. Grzegorz Tobiszowski podkreślił męstwo i poświęcenie górników. Tomasz Rogala przekazał im wyrazy najwyższego uznania za ich bezprecedensowy wyczyn. 

Inżynierowie Jarosław Ruda jest dyspozytorem, natomiast Jarosław Jasita pracuje w dziele szkolenia. Z zamiłowania są płetwonurkami i ratownikami wodnymi. 

Uratowany przez nich aktor Jan Třiska, znany jest z wielu ról m.in. u Miloša Formana ("Skandalista Larry Flynt", "Ragtime"), ale też z filmów takich, jak "Ronin" czy "Jedna ręka nie klaszcze". Zagrał też główną rolę u Svěráka w nominowanej do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny "Szkole podstawowej". Za postać Markiza w "Szaleni" został nominowany do Czeskiego Lwa. Niestety, ikona czeskiej kinematografii zmarła w niedzielę rano. Na razie nie wiadomo, czy upadek z mostu był wypadkiem, czy samobójstwem. 

Autor: 
---
Źródło: 
wodzislawslaski.naszemiasto.pl

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zaznacz:

Reklama