Szczęśliwego kraju genialny sposób na walkę z bezdomnością

Reklama

wt., 12/04/2018 - 17:30 -- koscielniakk

W ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii liczba bezdomnych, śpiących na ulicach, wzrosła o 7%. W Niemczech, w ostatnich dwóch latach, odnotowano wzrost liczby bezdomnych o 35%, a we Francji o 50%,w przeciągu ostatnich 11 lat. Choć to trzy najbogatsze kraje europejskie, nie rozwiązano tam problemu bezdomności. W całej Europie jest podobnie, oprócz Finlandii.

 

 

W ubiegłym roku, Finlandia była jedynym krajem członkowskim UE, którego nie dotyczyła rosnąca ilość bezdomnych.

Jak donosi Independent, według danych europejskiej organizacji pomagającej bezdomnym FEANTSA, liczba bezdomnych w Finlandii maleje z roku na rok.

Kraj prowadzi ambitną i bardzo udaną politykę mającą na celu zabranie ludzi z ulic. Nowa rządowa inicjatywa nosi nazwę Housing First.

Istnieje szereg przyczyn doprowadzających do bezdomności, na przykład utrata pracy, rodziny lub wsparcia bliskich, zejście na złą drogę, choroby psychiczne... Większość problemów z bezdomnością wynika z założenia, że bezdomny musi najpierw uporać się ze swoimi kłopotami, a dopiero później stara

się o jakieś lokum. Finlandia robi inaczej, tam najpierw bezrobotny dostaje od państwa własny kąt.

Inicjatywa Housing First wprowadzona została w 2007 roku i opiera się na założeniu, że posiadanie domu sprzyja rozwiązywaniu problemów zdrowotnych i socjalnych.

Finlandia idzie nawet dużo dalej i oferuje bezdomnym indywidualną pomoc, by mogli pokonać przeciwności losu, które doprowadziły ich na ulicę.

Fińscy bezdomni mogą wziąć mieszkanie w leasing. Lokatorzy zaczynają płacić czynsz, jak tylko są w stanie to robić. W zależności od przychodów, mogą uzyskać także pomoc socjalną. Tak długo, jak długo bezdomni nie zaczną zarabia

na siebie, większość ich wydatków ponosi lokalna wspólnota. Od wejścia programu w życie, skorzystały z niego tysiące osób.

 

 

Oczywiście, nie jest to najtańsze rozwiązanie, ale opłaciło się.

- Wszystko kosztuje, są jednak dowody na to, że bardziej opłacalne dla państwa jest wyjście na przeciw bezdomnym, niż prowizoryczne, odgórne próby zmniejszenia samego zjawiska, powiedział Juha Kakkinen, szef organizacji zajmującej się mieszkaniami w ramach Housing First.

Autor: 
I.Z.K./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 
blic.rs
Polub Plportal.pl:

Reklama