Szefowa ONZ ds. praw człowieka wzywa do „szerokiego zakresu" zadośćuczynienia za rasizm

Reklama

śr., 07/14/2021 - 01:57 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Martial Trezzini/Keystone via AP, file

W poniedziałek szefowa ONZ ds. praw człowieka wezwała kraje do „pełnego finansowania kompleksowych procesów" i podjęcia „szerokiego zakresu działań reparacyjnych", aby uporać się ze spuścizną niewolnictwa, rządów kolonialnych i dyskryminacji rasowej.

Michelle Bachelet przedstawiła Radzie Praw Człowieka ONZ przełomowy raport, który powstał po zabójstwie George'a Floyda w Stanach Zjednoczonych i został opublikowany w zeszłym miesiącu. Raport, który powstawał przez rok, ma nadzieję wykorzystać impet wokół wzmożonego nadzoru na całym świecie nad zarazą rasizmu i jej wpływem na ludzi pochodzenia afrykańskiego.

Bachelet powiedziała radzie w Genewie, że badania „nie znalazły ani jednego przykładu państwa, które kompleksowo rozliczyło się ze swoją przeszłością lub rozliczyło się z jej wpływem na życie ludzi pochodzenia afrykańskiego dzisiaj", pomimo pewnych prób poszukiwania prawdy poprzez przeprosiny, procesy sądowe i upamiętnianie.

Zaleciła, aby kraje „tworzyły, wzmacniały i w pełni finansowały kompleksowe procesy - z pełnym udziałem dotkniętych społeczności - w celu podzielenia się prawdą o tym, co zostało zrobione, i krzywdami, które nadal zadaje".

"Ustalenie prawdy o tych spuściznach i ich dzisiejszym wpływie, a także podjęcie kroków w celu zaradzenia tym krzywdom poprzez szeroki zakres środków reparacyjnych jest kluczowe dla uzdrowienia naszych społeczeństw i zapewnienia sprawiedliwości za straszliwe zbrodnie" - powiedziała Bachelet. „Środki podjęte w celu zajęcia się przeszłością zmienią naszą przyszłość".

Rada Praw Człowieka zleciła sporządzenie raportu podczas specjalnej sesji w zeszłym roku po zabójstwie Floyda, czarnoskórego Amerykanina, który został zabity przez białego policjanta w Minneapolis w maju 2020 roku. Oficer, Derek Chauvin, został skazany w zeszłym miesiącu na 22 i pół roku więzienia.

Amerykański przedstawiciel dyplomatyczny w Genewie, Benjamin Moeling, z zadowoleniem przyjął „wnikliwy i szczery raport" w oświadczeniu wideo dla rady.

„Stany Zjednoczone stawiają czoła tym wyzwaniom, w kraju i za granicą, w sposób uczciwy i przejrzysty, zajmując się podstawowymi problemami dyskryminacji rasowej i stosowaniem nadmiernej siły w policji" - powiedział.

Autor: 
tłum. Magdalena Nowicka
Źródło: 
https://apnews.com/article/europe-death-of-george-floyd-race-and-ethnicity-racial-injustice-united-nations-99acc43a3a2b14182968bcefddb0bb56
Polub Plportal.pl:

Reklama