Australia wyda 813 mln dolarów na walkę z pokrzywdzeniem rdzennych mieszkańców

Reklama

pt., 08/06/2021 - 23:18 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Lukas Coch/AAP Image via AP

W czwartek rząd Australii zobowiązał się do przeznaczenia 1,1 miliarda dolarów australijskich (813 milionów dolarów amerykańskich) na walkę z trudną sytuacją rdzennych mieszkańców, w tym na rekompensaty dla tysięcy dzieci mieszanych ras, które przez dziesięciolecia były odbierane swoim rodzinom.

Kwota 378,6 miliona dolarów australijskich, która do 2026 roku ma zostać wykorzystana do zrekompensowania tzw. Skradzionych Pokoleń (Stolen Generations), jest najdroższym elementem pakietu mającego na celu podniesienie poziomu życia rdzennych mieszkańców Australii.

Odszkodowanie w wysokości do 75 000 dolarów australijskich w formie ryczałtu plus do 7000 dolarów na wydatki takie jak poradnictwo psychologiczne będzie dostępne tylko dla dzieci mieszanych ras, które były pod bezpośrednią kontrolą rządu federalnego na Australijskim Terytorium Stołecznym, Terytorium Północnym i Terytorium Jervis Bay.

Większość członków Skradzionych Pokoleń była pod kontrolą rządu stanowego, kiedy zostali oddzieleni od swoich rdzennych matek w ramach dziesięcioleci polityki asymilacji, która zakończyła się dopiero w latach 70-tych.

Premier Scott Morrison powiedział, że odszkodowanie jest uznaniem krzywdy wyrządzonej przez przymusowe usuwanie dzieci z rodzin.

„Jest to długo oczekiwany krok uznający więź między uzdrowieniem, godnością, a zdrowiem i dobrobytem członków Skradzionych Pokoleń, ich rodzin i ich społeczności" - powiedział Morrison w parlamencie.

„Aby formalnie powiedzieć nie tylko, że jest nam głęboko przykro z powodu tego, co się stało, ale że również weźmiemy za to odpowiedzialność", dodał Morrison.

Pat Turner, pochodząca z Terytorium Północnego rdzenna dyrektor naczelna Narodowej Organizacji Zdrowia Kontrolowanej przez Społeczność Aborygenów (NACCHO), z zadowoleniem przyjęła rekompensatę, która została zalecona w 1997 r. przez rządowe dochodzenie w sprawie Skradzionych Pokoleń.

„Wielu z naszych ludzi odeszło, w tym moja matka, więc to smutny dzień dla tych, którzy odeszli, ale to dobry dzień dla tych, którzy przeżyli", powiedziała Turner. Matka Turner, Emma Turner, została zabrana od swojej własnej matki w latach 20-tych i nie połączyły się ponownie aż do lat 70-tych.

„To nigdy nie zastąpi dorastania z rodziną, nigdy nie można tego zastąpić" - dodała. „Mam nadzieję, że to da trochę ulgi ocalałym ze Skradzionych Pokoleń".

Australijskie stany uchwaliły własne plany odszkodowań dla ocalałych ze Skradzionych Pokoleń między 2008 a ubiegłym rokiem.

Ale Queensland i Australia Zachodnia, stany z jednymi z największych w kraju proporcji rdzennych mieszkańców w swoich populacjach, nie mają konkretnych planów odszkodowań dla rdzennych mieszkańców. Każdy, kto doświadczył zaniedbania lub znęcania się podczas pobytu w instytucji państwowej w Queensland lub Australii Zachodniej, ma prawo do odszkodowania.

Turner powiedziała, że nadszedł czas, aby Queensland i Australia Zachodnia również uznały prawa człowieka Skradzionych Pokoleń.

„Jestem całkiem szczęśliwa, że mogę powiedzieć rządowi Australii Zachodniej i rządowi Queensland: nadszedł czas na zadośćuczynienie dla Skradzionych Pokoleń. Musicie podążać za innymi jurysdykcjami w całej Australii" - powiedziała Turner.

Minister ds. Rdzennych Australijczyków, Ken Wyatt, pierwsza rdzenna osoba mianowana na to stanowisko, powiedział, że jego własna matka Mona Abdullah została oddzielona od rodzeństwa w Australii Zachodniej od lat niemowlęctwa do czasu, gdy mieli ponad 20 lat.

„Nie da się cofnąć emocjonalnego wpływu, jaki to wywiera" - powiedział Wyatt.

Wśród członków Skradzionych Pokoleń, którzy nie otrzymają federalnego odszkodowania, jest Lorna Cubillo.

W 2000 r. Cubillo przegrała w Sądzie Federalnym przełomową sprawę przeciwko rządowi australijskiemu o odszkodowanie za maltretowanie i zaniedbanie, którego doznała w domu dla dzieci tubylczych w Darwin na Terytorium Północnym. Zmarła w Darwin w zeszłym roku w wieku 81 lat.

Rdzenni Australijczycy stanowią 3% populacji i mają gorsze zdrowie, niższy poziom edukacji i krótszą średnią długość życia niż inne grupy etniczne. Dorośli rdzenni mieszkańcy stanowią 2% australijskiej populacji i 27% populacji więziennej.

Centrolewicowy rząd Partii Pracy rozpoczął w 2008 roku ambitną inicjatywę Closing the Gap, której celem było osiągnięcie w ciągu jednego pokolenia równości rdzennych Australijczyków w zakresie zdrowia i długości życia.

Ale konserwatywny rząd Morrisona w zeszłym roku anulował 12-letni harmonogram, ogłaszając, że polityka zawiodła.

Morrison powiedział, że wśród najbardziej znaczących osiągnięć australijskiej odpowiedzi na pandemię były fakty, że COVID-19 został utrzymany z dala od rdzennych społeczności w regionie Outback i że żaden rdzenny Australijczyk nie zmarł na koronawirusa.

Autor: 
Rod McGuirk / tłum. Magdalena Nowicka
Źródło: 
https://apnews.com/article/lifestyle-health-australia-578e97cea4188869c71b3547ccd67140
Polub Plportal.pl:

Reklama