Pomoc żywnościowa zapewniona w pierwszej kolejności uczniom w największej potrzebie

Reklama

pon., 06/21/2021 - 22:57 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Martin Bureau Agence France-Presse

Nowa pomoc wprowadzona przez centrum usług umożliwi szkołom zapewnienie posiłków, przekąsek lub szeregu innych środków, które uznają za istotne dla uczniów znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji.

Przybycie zamożnych rodzin do dzielnic, które wcześniej znajdowały się w niekorzystnej sytuacji, zmusza Centre de services scolaire de Montréal (CSSDM) do przeglądu pomocy żywnościowej dla studentów. W celu upewnienia się, że „żaden uczeń nie zostanie pominięty”, posiłki i przekąski będą oferowane większej liczbie szkół, pozostawiając im swobodę działania, aby w pierwszej kolejności pomóc dzieciom znajdującym się w najtrudniejszej sytuacji.

Zgodnie z tym, czego dowiedział się Le Devoir, z powodu nowych wskaźników deprywacji, od września uczniowie w 15 szkołach nie będą mieli już prawa do posiłków za 1 dolara oferowanych w placówkach o najmniej korzystnej sytuacji. Szkoły te znajdują się w dzielnicach, które uległy gentryfikacji wraz z pojawieniem się rodzin, których rodzice są wykształceni i stosunkowo zamożni.

Szkoły te znajdują się w rejonach Saint-Michel, Sud-Ouest, Hochelaga – Maisonneuve, Villeray, Ahuntsic i Rosemont, gdzie ceny domów i mieszkań gwałtownie wzrosły w ostatnich latach.

Mimo przybycia zamożnych rodzin, ubogie dzieci z tych 15 szkół - jak i z innych placówek - wciąż potrzebują posiłków za 1 dolara lub innych form pomocy żywnościowej. Z tego powodu CSSDM udostępnił fundusz ratunkowy o wartości 1,1 miliona dolarów, aby potencjalnie pomóc 17 500 uczniom z 41 szkół.

Ta nowa pomoc w zakresie posiłków będzie oferowana szkołom, które należą do 30% najbardziej pokrzywdzonych placówek centrum usług. Jest to rozszerzenie w porównaniu do tradycyjnych posiłków za 1 dolara, oferowanych tylko w szkołach znajdujących się wśród 20% najbardziej pokrzywdzonych. CSSDM będzie kontynuowało rozdawanie 5000 posiłków za 1 dolara na dzień w szkołach, mających największą potrzebę, ale nowy program rozszerzy pomoc w zakresie posiłków do większej liczby placówek.

Ministerstwo edukacji zaproponowało CSSDM dwuletnią pomoc przejściową w dalszym oferowaniu posiłków w niskich cenach uczniom szkół świeżo określonych jako „uprzywilejowane”, jednak program ten dobiegł już końca.

Nowa pomoc wprowadzona przez centrum usług pozwoli szkołom oferować posiłki, przekąski i serię innych środków pomocy, które uznają za właściwe dla najbardziej pokrzywdzonych uczniów.

Pomoc w zakresie posiłków może nawet przybrać formę dotacji na pokrycie kosztów opieki nad dziećmi w południe dla ubogich rodzin, wyjaśnia Mathieu Desjardins, dyrektor ds. organizacji szkół w CSSDM. Wspomina, że ​​opieka południowa może kosztować prawie 50 dolarów tygodniowo dla rodziny trójki dzieci ze szkoły podstawowej.

W szkołach średnich, program pomocy żywnościowej pozwoli na obniżenie kosztu wielu posiłków w stołówkach. Niektóre szkoły będą również posiadały dodatkowy budżet na zapewnienie posiłków lub przekąsek uczniom, wskazanym przez administratorów szkoły.

Krok w dobrą stronę

Komitet rodzicielski CSSDM pozytywnie przyjął tę zmianę w sposobie dystrybucji pomocy żywnościowej. „Jest to krok w dobrą stronę, aby pomoc żywnościowa stała się bardziej dostępna dla dzieci, które najbardziej jej potrzebują” - stwierdza Marc-Etienne Deslauriers, prezydent komitetu rodzicielskiego centrum usług.

Przypomina on, że ​​wskaźniki deprywacji, tworzone na podstawie danych spisowych i aktualizowane co roku, tworzą sztywne ramy dla określenia, które szkoły korzystają z pomocy państwa. Jest jednak całkiem prawdopodobne, że uczniowie w „uprzywilejowanej” szkole mogą potrzebować 1-dolarowych posiłków, a dzieci w „biednej” szkole mają dość jedzenia bez żadnej pomocy żywnościowej.

CSSDM nadzoruje edukację populacji, która jest bardziej narażona niż gdzie indziej: jedna czwarta szkół o trudnej sytuacji w Quebecu znajduje się na terytorium centrum usług Montrealu, podkreśla Mathieu Desjardins. Co więcej, zauważa on, żadna z 200 szkół w CSSDM nie ma wskaźnika progu niskiego dochodu na poziomie 1, 2, 3, 4 lub 5 - co odzwierciedlałoby lepszą sytuację - w skali od 1 do 10.

Autor: 
Marco Fortier / tłum. Olga Kij
Źródło: 
https://www.ledevoir.com/societe/education/612240/education-aide-alimentaire-en-priorite-aux-eleves-demunis
Polub Plportal.pl:

Reklama