Była żona Jeffa Bezosa przekazała biliardy dolarów organizacjom charytatywnym

Reklama

sob., 12/19/2020 - 21:10 -- MagdalenaL

Była żona założyciela nowojorskiej firmy Amazon, filantropka McKenzie Scott, przekazała 42 miliardy dolarów (ok. 151 biliardów polskich złotych) 384 organizacjom charytatywnym.

Ofiarowanie tak znacznej kwoty nastąpiło już drugi raz w ciągu tego roku. Kobieta ma zamiar przekazać ponad połowę swojej fortuny i właśnie wdraża ten plan w życie. Scott w na swoim blogu wyjaśniła, że sumę 4,2 mld dolarów przekazała w okresie ostatnich 4 miesięcy fundacjom charytatywnym z różnych miejsc w Ameryce Północnej. Tylko w samym lipcu 2020 r. oddała 17 mld dolarów 116 organizacjom.

Filantropka w poście na swojej stronie internetowej zwraca uwagę, że w czasie rozprzestrzeniania się epidemii COVID-19 nagle życie wielu obywateli USA zostało zaburzone, a oni sami znaleźli się w dramatycznej sytuacji. "Straty ekonomiczne czy skutki zdrowotne są gorsze dla kobiet, osób o innym kolorze skóry niż biały czy ludzi z niższych klas społecznych. Z drugiej strony, w tym samym czasie majątki miliarderów się zwiększyły." - kontynuuje. Dalej wymienia setki organizacji, które otrzymały donacje. W listę beneficjentów wchodzą m. in. społeczności w trudnej sytuacji finansowej, fundacje zapewniające pomoc pieniężną, grupy wparcia Ruchu na Rzecz Praw Obywatelskich oraz organizacje zapewniające pomoc prawniczą.

Poprzednio granty otrzymały również historycznie czarne uczelnie (HBCU). Uniwersytet Państwowy Morgan w stanie Maryland otrzymał 40 mln dolarów, Uniwersytet Teksański A&M w Prairie View 50 mln. Każda szkoła, która w przeszłości otrzymała zapomogę, teraz uzyskała donację w prawie podwojonej kwocie niż poprzednio. Scott w tym roku postanowiła przyspieszyć decyzje o rozdaniu grantów, a jej doradcy wybierali beneficjentów z ponad 6490 organizacji.

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez serwis Bloomberg, majątek Scott wynosi 60,7 mld dolarów, co czyni ją 18 najzamożniejszą osobą na świecie. Po rozwodzie z Jeffem Bezosem w 2019 roku, kobieta otrzymała 1/4 udziałów akcyjnych w firmie Amazon. Z powodu pandemii koronawirusa ceny akcji w firmie jej byłego męża wzrosły, w efekcie czego majątek Scott również się powiększył. W zeszłym roku filantropka wzięła udział w inicjatywie The giving pledge, która ma zachęcać najbardziej zamożne osoby świata do rozdania połowy swojego majątku w ramach donacji.

Autor: 
Magdalena Duch
Źródło: 
https://www.cnn.co.jp/business/35163945.html
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama