Czy nastąpi obiecany przez rząd powrót do szkół?

Reklama

wt., 07/20/2021 - 01:49 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Pxhere

Minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek stwierdził, że Polska jest przygotowana na czwartą falę pandemii i na każdą ewentualność z tego powodu. Jednak nie jest zagwarantowany powrót dzieci do szkół we wrześniu.

W Polsce sytuacja na tę chwilę się unormowała. Dziennie liczba zakażeń nie przekracza 100, a na wykazie zgonów często pokazuje się cyfra zero. Według specjalistów jest to kwestia czasu, zanim liczba zakażeń znowu wzrośnie. Natomiast Przemysław Czarnek już zapowiada, że dzieci oraz młodzież wrócą do szkół najprawdopodobniej w trybie stacjonarnym.

Rząd przygotowuje się na sytuację, gdzie nastąpi wzrost liczy osób chorych na koronawirusa, więc planują również wprowadzenie w razie takiego kryzysu nauczania hybrydowego. Połowa uczniów uczyłaby się zdalnie, w domu, a druga połowa w szkole i tak na zmianę, co dwa tygodnie. Jednak do tej połowy mają nie zaliczać się dzieci zaszczepione.

„Mamy gotowy scenariusz, w którym zaszczepione dzieci nie są wliczane do puli 50 proc. Ale nic nie jest jeszcze przesądzone” – powiedział Czarnek.

Dodatkowo szkoły mają dawać do wypełnienia dzieciom ankiety, które mają stwierdzić, ile uczniów od 12. roku życia jest zaszczepionych, a ile nie. Pytania w ankiecie mają nie tylko dotyczyć liczby osób zaszczepionych, ale również kto z niezaszczepionych chciałby się zaszczepić. Gdy będzie wystarczająco dużo uczniów chętnych, w szkołach mogą zostać utworzone punkty szczepień.

Na tę chwilę nie wiadomo, czy w ogóle młodzi ludzie będą chcieli się szczepić i jaki byłby to procent osób. Zresztą najważniejsza w tej sprawie jest decyzja rodziców, którzy odpowiadają za dzieci, więc opinia uczniów może być w tym przypadku bezcelowa.

Autor: 
Karolina Szwejgiert
Źródło: 
https://spidersweb.pl/bizblog/nowy-rok-szkolny-szczepionki/
Polub Plportal.pl:

Reklama