Mieszkanie Plus – Sukces czy porażka inicjatywy rządu?

Reklama

ndz., 09/05/2021 - 23:16 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Pxhere

„Mieszkanie Plus” jest to kolejna inicjatywa rządu, która wystartowała 1 września. Czy to kolejny pomysł rządu bez przyszłości, czy będzie można go uznać za sukces?

„Mieszkanie Plus” jest to opcja dla osób, które mają zbyt wysokie dochody, aby ubiegać się o mieszkanie komunalne, a z drugiej strony nie posiadają zdolności kredytowej niezbędnej do zakupu lokalu na wolnym rynku. Program daje do wyboru najem mieszkania lub najem z dojściem do własności.

Według danych Eurostatu 72 procent Polaków żyje we własnej nieruchomości, nie spłacając kredytu, więc czy problemy mieszkaniowe są takie istotne? Tak, brak dostępnych mieszkań dla najbardziej potrzebujących grup społecznych jest to problem, który może przekładać się na wiele problemów społecznych w Polsce. Niestety rząd nadal nie dopasowuje się do największej ilości osób z tym problemem.

Z powodu utrudnionego dostępu do mieszkań i ich odpowiedniej wielkości, Polska jest na przedostatnim miejscu w Unii Europejskiej pod względem wielkości lokalu przypadającego na jednego mieszkańca. Z tego samego powodu Polacy utrzymują się samodzielnie i wyprowadzają z domu rodzinnego w późniejszym wieku niż jak wskazuje średnia europejska.

„W piramidzie potrzeb młodych ludzi mieszkania są na pierwszym miejscu” – podkreśla minister Marlena Maląg w rozmowie dla TVP Info.

Więcej niż pewne jest to, że chętnych do wzięcia udział w programie rządu jest więcej niż wybudowanych mieszkań. Choć mieszkania w ramach tej inwestycji nadal powstają, jednak nie dojdzie do obiecanych 100 tysięcy mieszkań.

Resort Rozwoju i Technologii nadal pracuje nad ustawą, która zawierałaby stosowne założenia w związku z „Mieszkaniem Plus”, jednak minister Maląg zapowiedziała, że ustawa może trafić do konsultacji nie wcześniej niż pod koniec bieżącego roku.

Autor: 
Karolina Szwejgiert
Źródło: 
Września.info.pl, domiporta.pl
Polub Plportal.pl:

Reklama