Niepełnosprawność, a spełnianie marzeń: „Wszystko jest możliwe!”

Reklama

czw., 07/22/2021 - 02:06 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Pixabay

Osoby niepełnosprawne są w stanie znaleźć pracę oraz spełniać swoje marzenia, już wiele osób to udowodniło. Jednak, jak to wygląda w praktyce dla „przeciętnej” osoby z niepełnosprawnością?

Według ekspertów z Fundacji Aktywizacji, poszukiwanie pracy będąc osobą niepełnosprawną może być barierą, ale nie zawsze.

„Mowa o barierze mentalnej, która tkwi w ludziach, również nieznających niepełnosprawności. Warto też wspomnieć o przeszkodzie finansowej. Zadaniem pracodawcy jest przystosowanie środowiska pracy pod kątem osoby z orzeczeniem. Trzeba zainwestować w specjalistyczny sprzęt np. w przypadku osób niedowidzących czy niewidomych. Urząd Pracy może dofinansować tego typu inwestycje” – wytłumaczyła psycholog, Agnieszka Sukiennik dla Głosu Wielkopolski

Dodatkowo wiele miejsc pracy nie jest dostosowanych do osób na wózkach inwalidzkich. Wiele osób, głównie pochodzących z małych miasteczek oraz wsi, nie są w pełni świadomi swoich praw, oraz nawet tego, że mają prawo do podjęcia pracy i nie są skazani na utrzymanie ze środków rodzinnych, czy państwowych.

Jedną z osób, które udowodniły, że się da, jest pan Rafał. Mężczyzna choruje od 16 roku życia po ciężkim wypadku i do dzisiaj zmaga się z chorobą psychiczną oraz uszkodzonym układem nerwowym.

Obecnie pracuje jako pomoc kuchenna: „Szykujemy śniadania, obiady i kolacje. Trafiają one do szpitali i DPS-ów. Na początku dostałem 10 dni okresu próbnego. Chcieli zobaczyć, jak będę funkcjonować. Teraz mam umowę o pracę. Z miesiąca na miesiąc jest coraz lepiej. Czuję się doceniony. Pokonałem barierę, którą jest moja niepełnosprawność” – wyznał dla Głosu Wielkopolski.

Zdobycie pracy to jedno, a co ze spełnianiem innych marzeń? Do tego potrzebna jest przede wszystkim odwaga oraz determinacja w dążeniu do obranego celu, co zdecydowanie w sobie ma 21-letni pan Michał. Pochodzi spod Lublina, a jego marzeniem jest zostanie dziennikarzem politycznym. Aktualnie studiuje dziennikarstwo oraz pisze swojego bloga o polityce.

„Wydaje mi się, że w każdym kryzysie – w związku, w pracy, w rodzinie, za dużo o tym myślimy i to nas dołuje. Trzeba znaleźć wtedy siłę, żeby wyjść do ludzi i znaleźć towarzystwo, które cię zrozumie i do tego znaleźć hobby i pasję, które cię pochłonie, tak jak mnie pisanie bloga” – powiedział dla epiotrków.pl.

Każdy jest w stanie osiągnąć, czego tylko zapragnie, jeżeli włoży w to wysiłek, a nie zaprzestanie na marzeniach. Osoby z wieloma trudnościami i przejściami, tak jak niepełnosprawni pokazują, że pomimo tego, że cały świat może się zawalić – są w stanie nadal podnieść się psychicznie i nie przejmować się tym, co mówią inni. Miejmy nadzieję, że każdemu uda się osiągnąć przyszłość, jaką sobie wymarzył.

 

Autor: 
Karolina Szwejgiert
Źródło: 
https://gloswielkopolski.pl/niepelnosprawnosc-nie-musi-byc-bariera-nie-do-przejscia-osoby-z-niepelnosprawnoscia-znajduja-zatrudnienie-na-rynku-pracy/ar/c1-15714764 https://www.epiotrkow.pl/news/Niepelnosprawnosc-nie-przeszkodzila-mu-w-rozwijaniu-pasji-i-z
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama