Samopoczucie Polaków obniżyło się – 43 proc. z nich odczuło pogorszenie nastroju podczas pandemii

Reklama

pt., 07/16/2021 - 01:50 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Unsplash

Od rozpoczęcia pandemii wiele się wydarzyło na świecie, jak i w życiu codziennym ludzi. Dla niemal połowy ankietowanych okres pandemiczny nie był powodem do radości – 43 proc. z nich zauważyło pogorszenie samopoczucia oraz nastroju.

Głównymi przyczynami złego samopoczucia Polaków w ostatnich miesiącach to: sytuacja epidemiologiczna w kraju (54%), sytuacja finansowa (36%), sytuacja polityczna w kraju (35%), stan zdrowia bliskich (29%) oraz samotność (24%) według panelu Ariadna dla portalu ciekaweliczby.pl.

Dodatkowo niemal co piąty badany (17%) zażywał środki uspokajające/poprawiające nastrój w ciągu ostatnich miesięcy. Przyznawali się do tego bez większych różnic zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

„Pandemia koronawirusa i problemy z nią związane bardzo wpłynęły na psychikę wielu osób. Odczuwają one pogorszenie nastroju, biorą antydepresanty czy środki uspokajające, doskwiera im samotność pogłębiona przez konieczność pozostania w domach. O ile tematy polityczne bardzo dzielą społeczeństwo, to kwestie samotności i problemów psychicznych są ponad podziałami. Już teraz konieczne jest wypracowanie i wdrażanie rozwiązań, tak byśmy po epidemii koronawirusa nie musieli się mierzyć z epidemią problemów psychicznych” – skomentowała autorka projektu, Alicja Defratyka.

Nie tylko codzienne życie Polaków zostało zachwiane, również zawodowe. W 2020 roku wydano ponad pół miliona zwolnień lekarskich z powodu reakcji na stres oraz zgłoszono ponad 5 milionów dni chorobowych ze względu na epizody depresyjne. Są to rekordowe liczby z porównaniem do poprzednich lat – w 2018 roku wydano 340 tys. zwolnień, a w 2019 roku 380 tys. zwolnień.

„Choć stres jest zjawiskiem towarzyszącym nam praktycznie od zawsze, w dzisiejszych czasach nie radzimy sobie z nim wystarczająco dobrze. (…) W obliczu pandemii do dotychczasowych stresorów doszły nowe: lęk o zdrowie i życie, obawy dotyczące pracy i finansów, trudności wynikające ze zmian w funkcjonowaniu rodziny” – powiedziała psycholog oraz psychoterapeuta Anna Kosowska, Gabinet Psychoterapii i Rozwoju w Warszawie.

Taki stres często próbujemy odreagować poprzez spędzanie czasu w internecie, co również zmartwiło Polaków. 41 proc. z nich niepokoi się o pogorszenie się samopoczucia właśnie przez zbyt długie użytkowanie internetu. Z powodu pandemii i nadmiaru czasu, który mają w zamian za lockdown, ludzie, którzy wcześniej nie korzystali często z internetu, zaczęli się w nim zagłębiać, a wraz z tym ich samopoczucie zaczęło się pogarszać.

Badanie EY wykazało, że zmęczenie cyfrowe zmusza 47 proc. ankietowanych do robienia sobie przerw od urządzeń z dostępem do internetu. Najbardziej zaniepokojona spadkiem samopoczucia jest najmłodsza grupa badanych (18-34 lata). Ponad połowa z nich ma takie obawy, natomiast wraz z wiekiem procent osób z obawami stopniowo się zmniejsza.

Co możemy zrobić, aby poprawić nasze samopoczucie? Badania naukowe wskazują, że aktywność fizyczna może w dużym stopniu wpływać na poprawę kondycji psychicznej, w dużej mierze pomaga również osobom podczas leczenia zaburzeń lękowych oraz depresyjnych. Aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na poprawę zdolności poznawczych, czyli m.in. pamięć oraz koncentrację. Dzięki nim jesteśmy w stanie podejmować lepsze, rozsądniejsze decyzje, oraz jesteśmy bardziej efektywni w pracy.

Autor: 
Karolina Szwejgiert
Źródło: 
https://pulsmedycyny.pl/43-proc-polakow-odczulo-w-ostatnim-czasie-pogorszenie-nastroju-przyczyny-epidemia-finanse-i-polityka-1103394 https://infowire.pl/generic/release/675909/41-ankietowanych-niepokoi-sie-wplywem-internetu-na-dobre-samopoczucie-bardziej-
Polub Plportal.pl:

Reklama