Spadek bezrobocia w Polsce – Nadal utrzymuje się trend spadkowy

Reklama

pon., 07/19/2021 - 02:42 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Picpedia

Stopa bezrobocia po osiągnięciu szczytu w lutym tego roku (6,5 proc.) zaczęła stopniowo maleć. Natomiast liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wynosi tylko 995 tys.

W maju stopa bezrobocia wynosiła już 6,1 proc., a w czerwcu 6,0 proc. – o czym poinformował resort rozwoju. Tłumaczą, że powodem takiego spadku jest otworzenie polskiej gospodarki po licznych lockdownach oraz sezonowy wzrost na pracowników.

Dlaczego następuje taki spadek? „Podczas pandemii rządowa tarcza antykryzysowa ustabilizowała rynek pracy i zapobiegła zwolnieniom. Aż 90 proc. firm, które otrzymały środki z tarczy finansowej PFR utrzymały w pełni zatrudnienie. Dzięki temu poziom bezrobocia w Polsce jest na jednym z niższych poziomów w UE i jest o połowę niższy niż w strefie euro” – tłumaczy Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju dla portalu Interia.pl.

Przed kryzysem, który nastąpił w poprzednim roku, obawiano się, że stopa bezrobocia może wzrosnąć nawet do liczby dwucyfrowej. Jednak tarcze antykryzysowe i różne pakiety wsparcia pozwoliły nie tylko na zahamowanie wzrostu stopy bezrobocia, a nawet zmniejszenie jej.

Ekonomiści uważają, że obecnie większość krajów zmaga się ze wzrostem bezrobocia u młodych oraz niewykwalifikowanych osób, dodając do tego popyt na przebranżowienie oraz zmianę posady. „Dlatego ważnym tematem jest podnoszenie kwalifikacji i ich dopasowanie do potrzeb zmieniającego się rynku pracy oraz dalsza aktywizacja zawodowa” – dodał Paweł Borys.

Według ekspertów bezrobocie będzie nadal spadało w miesiącach letnich nawet do 5,6 proc. Następnie może ponownie się zwiększyć do 6 proc., a prognoza na 2022 rok to zmalenie stopy bezrobocia do 5,6 proc.

Autor: 
Karolina Szwejgiert
Źródło: 
https://biznes.interia.pl/praca/news-bezrobocie-koniunktura-na-rynku-pracy-szybko-wraca,nId,5342254#comments4-1
Polub Plportal.pl:

Reklama