Wysokie kary pieniężne nie zniechęcają pijanych kierowców. Mają zostać wprowadzone nowe sankcje

Reklama

ndz., 09/05/2021 - 22:39 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Pixabay

Wsiadanie za kierownicę samochodu po alkoholu to nie nowość na polskich drogach. Od początku 2021 roku zostały spowodowane 684 wypadki drogowe przez nietrzeźwych kierowców. Natomiast dziennie zatrzymuje się ich około 200-300, a wielu innych po prostu unika kontroli.

Do tej pory zginęło 68 osób, a 841 zostało rannych przez pijanych kierowców. Ze statystyk wynika, że najczęstszymi ofiarami takich wypadków są osoby w przedziałach wiekowych: 18-24 oraz 25-39 lat.

Nietrzeźwi kierowcy mogą dostać karę pieniężną, bądź mogą trafić do więzienia za spowodowanie wypadku po spożyciu alkoholu. To nie jedynie sankcje, jakie czekają sprawcę wypadku. Musi również pokryć koszty odszkodowania, które ubezpieczyciel na początku wypłaca w całości poszkodowanemu, dodatkowo może on zgłosić wniosek o zwrot pieniędzy od samego sprawcy. Później ubezpieczyciel żąda od sprawcy pieniędzy za wypadek, które bardzo często musi spłacać do końca życia.

Kierowca, który spowodował wypadek musi w pełni zrekompensować szkodę, a w wypadku pijanego kierowcy są to wszelkie wydatki związane ze szkodą majątkową, uszkodzeniem człowieka, dodatkowo musi zadośćuczynić za krzywdę, do której uprawnieni są w szczególnych przypadkach bliscy poszkodowanego.

Poszkodowani nie muszą obawiać się, że nie dostaną odszkodowania, ponieważ kierowca, który spowodował wypadek jest niewypłacalny. W takim przypadku firma ubezpieczeniowa w całości wypłaca odszkodowanie, ponieważ polisa OC ma chronić przed takimi sytuacjami.

Jakie są inne propozycje, aby zatrzymać przed wsiadaniem do auta osoby nietrzeźwe? „Konfiskata samochodu za jazdę po pijanemu była propozycją, która nie znalazła się w ostatecznej wersji projektu nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym” – stwierdził resort infrastruktury. Jednak pomysł nie pójdzie na marne. Możliwe, że pojawi się on w nowelizacji Kodeksu karnego, jak poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Dodatkowo zmiany w kodeksie drogowym przewidują, że kierowcom pod wpływem alkoholu może grozić areszt oraz kara grzywny 2,5 tys. złotych w przypadku pojazdu mechanicznego. Natomiast w przypadku innego pojazdu niż mechaniczny minimalna grzywna będzie wynosiła 1000 złotych.

Autor: 
Karolina Szwejgiert
Źródło: 
Rzeczpospolita, Business Insider
Polub Plportal.pl:

Reklama