Zmiana zawodu z powodu pandemii – Kto musiał się przebranżowić?

Reklama

sob., 07/17/2021 - 00:37 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Unsplash

Z badania Pracuj.pl wynika, że 86 proc. kandydatów jest otwartych na oferty zatrudnienia, a 64 proc. chętnie by się przekwalifikowało. Kandydaci zwracają uwagę przede wszystkim na wysokość wynagrodzenia oraz stabilność.

Co ciekawe, pandemia niewiele zmieniła, co do opinii Polaków na temat zmiany pracy, czy nawet całkowitej zmiany zawodu. Aż 2/3 badanych zatrudnionych oraz niezatrudnionych wyraziło chęć podjęcia takich zmian zawodowych – jest to niemal tyle samo, jak wyniki badania przeprowadzonego na krótko przed pandemią.

Kto podejmuje się takiej decyzji? Głównie pracownicy tymczasowi, których sytuacja rynkowa zmusiła do przebranżowienia. Badanie OTTO Work Force Polska wykazało, że 68 proc. dopiero zatrudnionych pracowników podjęło pracę zupełnie w innej branży niż zazwyczaj. Dodatkowo aż 70 proc. ankietowanych jest zadowolonych ze swojej decyzji i nie zamierza powrócić do poprzedniej branży, 21 proc. rozważa taką możliwość, a 9 proc. nie podjęło jeszcze żadnej decyzji.

Obecnie pracodawcy poszukują najchętniej specjalistów od handlu i sprzedaży (co trzecia oferta na portalu Pracuj.pl), gdyż pomimo kryzysu m.in. w sklepach wielkopowierzchniowych, czy w mniejszych przedsiębiorstwach, popyt na tych specjalistów jest bardzo wysoki. W 18 proc. wyników poszukiwani są eksperci od obsługi klienta, następnie poszukiwani są pracownicy IT w 14 proc. ogłoszeń na stronie.

„Poszukiwanie lepiej płatnych stanowisk jest uniwersalną motywacją kandydatów, którą obserwujemy w wynikach badań od wielu lat. Od jakiegoś czasu widzimy, że drogą do uzyskania wyższych zarobków jest dla kandydatów przebranżowienie. Co piąty badany deklaruje, że przeglądanie ofert wiąże się właśnie z chęcią zmiany branży. Elastyczny czas pracy, praca zdalna to trendy na rynku pracy, które znacząco przyspieszyła pandemia. Coraz częściej poszukujemy miejsc pracy, które nam to umożliwią” – skomentowała Małgorzata Skonieczna, Ekspert ds. Badań Kandydatów w grupie Pracuj.pl.

Dodatkowo badanie Kodilla.com pozwoliło wskazać jakimi zawodami są zainteresowani Polacy. Od rozpoczęcia pandemii najwięcej wyszukiwań w Google miały kursy dotyczące nauczenia się do zawodu księgowego (2900 wyszukiwań), spawacza (2900), operatora wózka widłowego (2400), trenera personalnego (1600), oraz ratownika medycznego (1300).

Autor: 
Karolina Szwejgiert
Źródło: 
https://www.pulshr.pl/rekrutacja/pandemia-to-dobry-czas-na-zmiane-zawodu-i-branzy-kandydaci-otwarci-na-propozycje,77513.html https://media.pracuj.pl/123872-polacy-gotowi-na-zmiane-pracy-badanie-pracujpl https://hrnews.pl/kogo-pandemia-zmusila-do-zmiany-za
Polub Plportal.pl:

Reklama