Niezapłacony zagraniczny mandat z wakacji: co ci zrobią, jak cię złapią?

Reklama

czw., 12/23/2021 - 23:43 -- MagdalenaL

 

Nasz czytelnik ze Szczecina dostał zawiadomienie z magistratu w Pilznie (Czechy) z żądaniem zapłacenia mandatu: 1200 koron czeskich za przekroczenie prędkości o 22 km/h. Nie dyskutował i zapłacił – uznał, że we wskazanym czasie był w Czechach i mógł popełnić to wykroczenie. Niestety nie do końca zrozumiał napisane w tamtejszym języku pismo, a w rezultacie… Czesi wzywają go na przesłuchanie i grożą mu kolejną karą – tym razem 10 tys. koron, czyli 1800 zł! Jak to możliwe?

 

 

  • Zawartość CEPiK-u w zakresie danych właścicieli samochodów jest udostępniana zagranicznym służbom za pośrednictwem wspólnotowej bazy danych.
  • Polski kierowca, przyłapany za granicą na popełnieniu wykroczenia, odpowiada karnie na takiej samej zasadzie, jak obywatel danego kraju.
  • Na terytorium Polski egzekucja zagranicznego mandatu możliwa jest dopiero po orzeczeniu polskiego sądu, jednak sąd - co do zasady - nie bada okoliczności zdarzenia

Czytaj więcej na: https://www.auto-swiat.pl/porady/prawo/mandat-z-zagranicy-np-z-wakacji-j...

Autor: 
redakcja
Źródło: 
https://www.auto-swiat.pl/porady/prawo/mandat-z-zagranicy-np-z-wakacji-jak-sobie-z-tym-poradzic-wszystko-co-trzeba-wiedziec/tb63m0q
Polub Plportal.pl:

Reklama