Kowale staną się centrum pogańskiego kultu. Nad Odrą powstanie pogańska świątynia

Reklama

ndz., 01/01/2017 - 14:31 -- zzz

Poganie zrzeszeni w organizacji Watra chcą zbudować na Kowalach swoją świątynię. Będzie to pierwsze od tysiąca lat oficjalne miejsce kultu starosłowiańskich bóstw w Polsce. Świątynia powstanie nad Odrą w pobliżu Mostów Jagiellońskich.

Choć w tym roku obchodzimy 1050-lecie chrztu Polski, okazuje się, że ruch rodzimowierców, a więc osób kultywujących starosłowiańskie wierzenia i tradycje ma się całkiem dobrze. W samym Wrocławiu i okolicy jest ich około trzystu. Działają w oparciu o Fundację na rzecz kultury słowiańskiej Watra. – Od piętnastu lat organizujemy słowiańskie święta. Teraz przyszła pora na własne miejsce, gdzie będziemy mogli to robić, bo do tej pory spotykaliśmy się tam, gdzie udało się wynająć jakąś salę – mówi Rafał Merski, prezes fundacji i zarazem jeden z żerców, czyli kapłanów. reklama Świątynia zbudowana zostanie na Kowalach, w pobliżu Mostów Jagiellońskich nieopodal siedziby Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej przy al. Jana Kochanowskiego. To właśnie od RZGW fundacja wydzierżawiła 800-metrową działkę. Jak informuje Paweł Banasik, radca prawny RZGW, działka została wydzierżawiona na 3 lata. Fundacja za rok wynajmu zapłaci jedynie 258 zł.

TUTAJ MA POWSTAĆ ŚWIĄTYNIA: Według wstępnych planów budynek świątyni będzie miał ok. 150 mkw i 6 metrów wysokości. Aby powstał, fundacja potrzebuje pieniędzy. – Pieniądze zbieramy od około miesiąca. Wyliczyliśmy, że potrzeba nam ok. 70 tys. zł. W tej chwili mamy 20 procent tej kwoty.

Będzie to nieduży drewniany budynek stylizowany na świątynie dawnych Słowian. Informacje o tym jak powinien wyglądać czerpiemy choćby z wykopalisk na terenie Wrocławia, Szczecina czy słowiańszczyzny połabskiej – opowiada Rafał Merski. – Chcemy rozpocząć prace już wiosną. Marzeniem jest oddanie świątyni do użytku przed przyszłorocznymi Szczodrymi Godami (22 grudnia) – dodaje. Budynek nie będzie jednak wyłącznie miejscem kultu. Stanie się on również Centrum Kultury Słowiańskiej, w którym będzie można na żywo zobaczyć, jak żyli nasi przodkowie. – Od kilku lat organizujemy spotkania, na których przybliżamy kulturę Słowian, uczymy tradycji, zwyczajów, pieśni. Pomagają nam w tym także grupy rekonstrukcyjne. Żywa historia najbardziej trafia do dzieci. Widzą jak to wyglądało i nie muszą sobie tego wyobrażać na podstawie opisów i książek – tłumaczy Merski. – Nie przejmujemy się głosami krytyki. Pielęgnujemy i utrzymujemy te tradycje przy życiu, bo wierzymy, że świadomość naszych korzeni buduje naszą tożsamość – dodaje.

Źródło:

https://www.gazetawroclawska.pl/wiadomosci/a/kowale-stana-sie-centrum-poganskiego-kultu-nad-odra-powstanie-poganska-swiatynia,11630719/

PL PORTAL PL

Z.B.

Polub Plportal.pl:

Reklama