Zakaz flag LGBT i noszenia islamskich chust w Sölvesborgu w Szwecji

Reklama

pon., 11/04/2019 - 06:58 -- zzz

Nowa polityka kulturalna magistratu Sölvesborga przewiduje między innymi, że na miejskich budynkach nie wolno wywieszać flagi LGBT, a dzieciom w przedszkolu nie wolno nosić tradycyjnych islamskich chust. 

 

– Jestem przekonana, że za tym kryje się narodowa strategia – mówi Anders Sannerstedt, politolog z uniwersytetu w Lund. To, co dzieje się w Sölvesborgu, nie jest przypadkiem. Jak najbardziej odpowiada to życzeniom narodowego prezydium partii i przewodniczącego SD.

Jaka by ta strategia nie była, plan Szwedzkich Demokratów zdaje się owocować. W ankiecie gazety "Dagens Nyheter" partia ostatnio na szczeblu narodowym miała tak duże poparcie jak nigdy dotąd. Tylko jednego punktu procentowego brakowało populistom, by prześciągnąć rządzących socjaldemokratów. Akesson zapewniał, że jak najbardziej gotów jest przejąć rolę premiera rządu.

Lecz polityka Szwedzkich Demokratów wywołuje poruszenie nie tylko w mediach. Sprowokowała do działań także liberalnych mieszkańców miasteczka i lokalnych artystów. Wszędzie w mieście pokazały się nagle tęczowe flagi, powiewające z okiem prywatnych mieszkań, sklepów, z dachów i masztów na budynkach biurowych.

Jedna z flag należy do Elizabeth Svensson, ceramiczki i malarki, która jako jedna z ostatnich lokalnych artystek otrzymała zlecenie od miasta. Jak wyjaśnia, chce zaprotestować przeciwko „niesłychanie głupiej decyzji, aby potem wzniecić kłótnię o flagę”. – Oni w ogóle nie wiedzą, co robią – mówi o magistracie.

Alfred Appelros ma 24 lata i prowadzi w Sölvesborgu firmę reklamową. Tęczową flagę jego firma prezentowała regularnie na cyfrowych tablicach reklamowych w całym mieście. – Jako właściciele jednego z największych kanałów medialnych poczuwamy się do odpowiedzialności, by zabrać głos – powiedział Appelros. – Dla nas tęczowa flaga oznacza, że każdy jest tak samo ważny i chcemy, żeby ludzie mogli kochać, kogo chcą.

Autor: 
zzz
Źródło: 
dw
Polub Plportal.pl:

Reklama