CHASYDZI UTKNĘLI NA ZIEMI NICZYJEJ. UKRAINA NIE WPUŚCI ŻYDÓW

Reklama

pt., 09/18/2020 - 11:43 -- zzz

Władze Izraela wezwały w czwartek (17 września) do powrotu do kraju chasydzkich pielgrzymów, którzy utknęli na białorusko-ukraińskiej granicy i chcą przedostać się na Ukrainę na obchody judaistycznego Nowego Roku mimo zamknięcia granicy z powodu pandemii koronawirusa.

 

1 / 8

Ok. 2 tysięcy pielgrzymów z Izraela, ale także z Francji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, przybyło na Białoruś i próbuje przedostać się z pielgrzymką na Ukrainę. Ponad 1000 osób utknęło w tzw. pasie ziemi niczyjej w niepewnych warunkach - informuje agencja AFP.

Źródło: East News

Autor: AFP

2 / 8

W środę biuro prezydenta Ukrainy oświadczyło, że większość pielgrzymów przybyła z Izraela, wierząc w pogłoski o tym, że ukraińska granica z Białorusią jest otwarta.

Źródło: East News

Autor: AFP

3 / 8

Pielgrzymi chcą dotrzeć do miasta Humań w środkowej części Ukrainy, gdzie w dniach 18-20 września będą trwały obchody Rosz Haszana - judaistycznego Nowego Roku.

Źródło: East News

Autor: AFP

 

4 / 8

- Ukraina zapowiedziała, że nie pozwoli na wjazd na swoje terytorium (...). Wzywam naszych obywateli do powrotu do Izraela i przestrzegania kwarantanny po przyjeździe - powiedział w czwartek izraelski minister szkolnictwa wyższego i zasobów wodnych Ze'ew Elkin.

Źródło: East News

Autor: AFP

5 / 8

- Czekam i modlę się o otwarcie granicy - powiedział AFP przez telefon jeden z pielgrzymów na granicy Itsik Cohen. Jak wskazał, "jest gotów na wszystko, żeby pokazać swoją determinację" i odbyć pielgrzymkę mimo wszystkich przeciwności. Poinformował, że Czerwony Krzyż zaopatrzył pielgrzymów w wodę i roztoczył nad nimi opiekę, jeśli ktoś jej potrzebował, a białoruskie wojsko ustawiło dla nich namioty do spania, zapewniło koce i przenośne toalety.

Źródło: East News

Autor: AFP

6 / 8

- Sytuacja nie zmieniła się. Na granicy z Ukrainą jest ok. 1000 pielgrzymów, a na terytorium Białorusi do 2000 - powiedział w czwartek rzecznik ukraińskiej straży granicznej Andrij Demczenko. Zapewnił, że "sytuacja jest spokojna". Pielgrzymi "tańczą, śpiewają i modlą się" - dodał.

Źródło: East News

7 / 8

Według szefa MSW Ukrainy Arsena Awakowa co roku do Humania na grób cadyka Nachmana z Bracławia (1772-1810), uważanego za jednego z najsłynniejszych mistyków żydowskich, pielgrzymuje ok. 30-40 tys. chasydów z całego świata. Pod koniec sierpnia prezydent Wołodymyr Zełenski uznał, że w tym roku w związku z pandemią koronawirusa masowe obchody Nowego Roku w Humaniu są niemożliwe.

Źródło: East News

Autor: AFP

8 / 8

Źródło tekstu: PAP

 

Autor: 
zzz
Źródło: 
pap/interia
video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama