HOLANDIA: DOROCZNY KONKURS KARYKATUR MAHOMETA

Reklama

ndz., 12/29/2019 - 12:34 -- zzz

Prawicowy holenderski polityk i parlamentarzysta Geert Wilders zapowiedział w sobotę zorganizowanie konkursu karykatur proroka Mahometa ponad rok po tym, jak zrezygnował z podobnego pomysłu po pogróżkach grożących mu śmiercią i licznych protestach.

56-letni Wilders, przywódca antyimigracyjnej, antysystemowej i antymuzułmańskiej Partii na rzecz Wolności (PVV), zaprosił na Twitterze swoich sympatyków, aby przysyłali mu rysunki satyryczne z osobą proroka.

Konkurs nadesłanych prac zamierza zorganizować w gmachu parlamentu holenderskiego w Hadze, powołując się na wolność wypowiedzi.

Podobny konkurs zamierzał zorganizować w czerwcu 2018 roku, ale zrezygnował po tym jak otrzymał liczne pogróżki. Politykowi grożono śmiercią.

Był też ostro atakowany przez społeczności muzułmańskie, na ulicach holenderskich miast doszło do zamieszek. W Pakistanie na wieść o zamiarach Wildersa odbyły się wielotysięczne demonstracje.

W listopadzie ubiegłego roku holenderski sąd skazał na 10 lat więzienia Pakistańczyka, który miał przygotowywać zamach na Wildersa. Wcześniej opublikował na Facebooku wpis, w którym zadeklarował zamiar wysłania polityka "do piekła" i wezwał innych muzułmanów, aby go poparli.

Wkrótce po tym jak Wilders zrezygnował z organizacji konkursu, młody Afgańczyk zaatakował w Amsterdamie nożem dwóch turystów amerykańskich. W sądzie, który skazał go na 26 lat pozbawienia wolności, tłumaczył swój czyn chęcią "ochrony proroka Mahometa", powołując się przy tym na działalność Wildersa.

Jak twierdzi szef holenderskiej Partii Wolności (PVV), wystawa karykatur, która będzie miała miejsce w parlamentarnych biurach ugrupowania, została zaakceptowana przez państwową agencję do spraw terroryzmu.

 

Znalezione obrazy dla zapytania mahomet karykatura

 

 

Przypomnijmy:

Zwycięski rysunek Mahometa wskaże amerykański rysownik Bosch Fawstin, którego praca wygrała w podobnym konkursie w Teksasie w 2015 roku. Tamto wydarzenie zostało zakłócone przez atak dwóch uzbrojonych islamistów, których zastrzeliła policja.

 

Choć wielu wyznawców islamu uważa prezentowanie podobizny Mahometa za bluźnierstwo, to Wilders odbija krytykę argumentem, że w ten sposób "zagrożona jest wolność słowa, zwłaszcza dla krytyków islamu". "Nie powinniśmy się zgadzać na takie zakazy. Wolność słowa jest naszym najważniejszym prawem" - mówi szef  Partii Wolności.

"Muzułmanie mogą się obrażać na śmierć. To nie jest problemem. Problemem są muzułmanie mordujący ludzi za rysunki. Możemy się temu przeciwstawić właśnie rysunkami Mahometa" - napisał na Twitterze Fawstin. 

Przypomnijmy, że w 2015 roku dwunastu dziennikarzy francuskiego pisma "Charlie Hebdo" zostało zastrzelonych przez islamistę po tym, jak gazeta opublikowała na okładce satyryczny rysunek Mahometa.   

Znalezione obrazy dla zapytania mahomet karykatura

 

Autor: 
zzz
Źródło: 
plportal.pl
video: 
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama