Chińczycy zbudują prawdziwe leśne miasto

Reklama

wt., 06/27/2017 - 23:22 -- zzz

Chińczycy nie przestają nas zadziwiać rozmachem swoich najnowszych inwestycji, które mają uczynić ten najludniejszy kraj świata, i jednocześnie największego jego truciciela, bardziej przyjaznym środowisku naturalnemu.

 

Władze regionu Liuzhou, leżącego w regionie autonomicznym Kuangsi, zaprezentowały właśnie swoją niezwykłą wizję budowy pierwszego leśnego miasta, w którym miejska architektura w piękny sposób wpisałaby się w tamtejszy krajobraz obfitujący w lasy i góry.

stefano-boeri-architetti_liuzhrere

W Chinach powstaje pierwsze prawdziwe leśne miasto. Fot. Stefano Boeri Architetti.

Chińskie władze wsparli architekci z włoskiego Stefano Boeri Architetti. Ich koncepcja zakłada budowę nowego miasta o nazwie Liuzhou Forest City. Według planu, zamieszka w nim ponad 30 tysięcy osób. Ich codziennością będzie obcowanie z urokami Matki Natury w najczystszej postaci.

Świeże powietrze, zieleń wylewająca się z każdej możliwej strony, sklepy, szpitale, szkoły i miejsca rozrywki mają przyciągnąć tysiące młodych Chińczyków, który cenią sobie ciszę i nie chcą żyć w zgiełku wielkich metropolii.

stefano-boeri-architetti_liuzhou-forerer

W Chinach powstaje pierwsze prawdziwe leśne miasto. Fot. Stefano Boeri Architetti.

Oczywiście nie zabraknie tam technologii pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych takich jak: panele fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe. W Chinach panuje ostatnio istny szał na takie rozwiązania.

W sumie zostanie posadzonych blisko 40 tysięcy drzew i prawie milion najróżniejszych roślin ze 100 gatunków. Będą on wchłaniać ok. 10 tysięcy ton CO2 i 57 ton zanieczyszczeń rocznie, a będą przy tym produkowały 900 ton tlenu rocznie.

stefano-boeri-architetti_liuewe4

W Chinach powstaje pierwsze prawdziwe leśne miasto. Fot. Stefano Boeri Architetti.

Władze szacują, że miasto będzie sukcesywnie rozbudowywane i stanie się wzorem do naśladowania dla innych zespołów miejskich z całego Państwa Środka.

Liuzhou Forest City powstaje na północ od miasta Liuzhou, ma być skomunikowane superszybką koleją z innymi miastami, a oddane do użytku zostanie już za niespełna 3 lata.

 

Autor: 
Fot. Stefano Boeri Architetti.
Źródło: 
Stefano Boeri Architetti / Fot. Stefano Boeri Architetti

Komentarze

Wysłane przez lkkh (niezweryfikowany) w
Przepiękne, może kiedyś uda się tam wybrać

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zaznacz:

Reklama