Jak Powstają Niektóre Religie - Kult Cargo

Reklama

ndz., 05/12/2019 - 13:21 -- zzz

Krótka analiza tzw. kultów cargo, które powstały w XX wieku na wyspach Pacyfiku i które pokazują nam jaka może być geneza niektórych religii.

 

 

Kulty cargokargizm (ang. cargo – ładunek) – ruchy religijne szerzące się głównie na wyspach Oceanu Spokojnego, głoszące nadejście nowego porządku: równości wszystkich ludzi, białych i czarnych, oraz powszechnego dobrobytu. Początkowo rozwinął się na Fidżi w XIX wieku.

Kult ten został zauważony przez antropologów w momencie, gdy ludność tubylcza zaczęła budować lądowiska i pasy startowe dla samolotów, nabrzeża dla statków, magazyny itp. Okazało się, że miejscowa ludność widząc, iż biali budują pasy startowe i lądowiska, czego wynikiem jest przylatywanie samolotów z żywnością i innymi dobrami, zaczęła ich naśladować. W świadomości tubylców samoloty przylatywały z nieba i były kierowane na ziemię przez bogów, natomiast biali ludzie byli tylko pośrednikami, którzy nie przekazywali im wszystkich zsyłanych dobrodziejstw (stąd kult cargo). W kulcie tym często ujawniał się sprzeciw wobec kolonializmu.

Ruchy te powstały już pod koniec XIX w., ale szczególny ich rozwój przypada na okres II wojny światowej. Kulty cargo łączą synkretycznie elementy rodzimych mitów, wierzeń i obrzędów z elementami chrześcijańskimi, a niekiedy również z programem polityczno-społecznym.

Znalezione obrazy dla zapytania Jak Powstają Niektóre Religie - Kult Cargo

 

Znalezione obrazy dla zapytania Jak Powstają Niektóre Religie - Kult Cargo

 

Znalezione obrazy dla zapytania Jak Powstają Niektóre Religie - Kult Cargo

 

Autor: 
zzz
Źródło: 
wikupedia/plportal.pl
video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama