Mieszkańcy japońskiego miasta obawiali się, że grasuje u nich dzika małpa

Reklama

sob., 07/30/2022 - 19:11 -- MagdalenaL

Tytuł oryginalny: Mieszkańcy japońskiego miasta obawiali się, że grasuje u nich dzika małpa. W miarę jak ataki się nasilają, podejrzewają, że może być ich więcej 

Tokio (CNN) – Dzikie małpy zaatakowały w ostatnich tygodniach dziesiątki mieszkańców miasta w południowo-zachodniej Japonii, zgłaszano informacje o zwierzętach wchodzących przez okna domów i uderzających od tyłu, a policja kontynuowała nieudane poszukiwania. 

Od 8 lipca co najmniej 45 osób zostało rannych przez japońskie makaki – znane również jako małpy śnieżne – w mieście Yamaguchi i okolicach, jak twierdzi Yoshitaka Morishige, urzędnik z departamentu ochrony rządu prefektury Yamaguchi. 

Początkowo urzędnicy informowali, że ataki były dziełem jednej dzikiej małpy – ale teraz władze twierdzą, że nie mogą potwierdzić, czy jedno, czy kilka zwierząt było za to odpowiedzialne. 

Liczba potwierdzonych ataków wzrosła ponad dwukrotnie w niecały tydzień. Ofiary wahają się od małych dzieci po osoby starsze, powiedział Morishige. 

Zaatakowani zostali podrapani w ręce i nogi, pogryzieni w szyję i brzuch, ale nie zgłosili żadnych poważnych obrażeń, powiedział Masato Saito, urzędnik z ratusza Yamaguchi. 

„Niedawno słyszeliśmy o przypadkach, w których małpa uczepiła się nogi osoby, a gdy ta osoba próbowała ją zdjąć, została ugryziona – lub zaatakowana od tyłu” – powiedział. 

Ofiary zgłaszały, że widziały małpy o różnych rozmiarach – „ale to, czy małpa jest mała, czy duża, zmienia się z osoby na osobę, ponieważ zależy to od ich percepcji” – powiedział Saito. „Oczywiście moglibyśmy to rozgryźć, gdyby istniała grupa małp, ale w tym przypadku nie możemy powiedzieć na pewno, czy jest jedna, dwie, czy kilka małp”. 

Na początku tego miesiąca wiele ataków miało miejsce, gdy co najmniej jedna małpa weszła do domów i szkoły przez otwarte okna i przesuwane drzwi. Jednakże, teraz gdy mieszkańcy poinstruowani, aby trzymać te punkty wejścia zamknięte, coraz więcej ludzi jest atakowanych na zewnątrz, powiedział Saito. 

Ataki skłoniły policję do zastawiania pułapek i wzmożenia patroli uzbrojonych w sieci – ale po nieudanej próbie schwytania małp funkcjonariusze zostali w niedzielę uzbrojeni w pistolety ze środkami usypiającymi. 

Makaki pochodzą z tego kraju i można je znaleźć na większości jego wysp. 

„Makaki japońskie koegzystują z ludźmi od czasów Edo – Japonia jest bardzo górzysta, a społeczności żyją w pobliżu gór, w których żyją małpy, więc małpom łatwo jest wejść do wiosek i miast” – powiedział Mieko Kiyono, ekspert ds. zarządzania dziką fauną i florą. i profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie w Kobe. 

Dodała, że ​​małpy żyją w grupach, ale młode samce często wyruszają, by żyć samotnie przez pewien czas, co oznacza, że ​​małpa odpowiedzialna za ataki jest najprawdopodobniej osobnikiem płci męskiej. 

Urzędnicy Yamaguchi powiedzieli, że takie ataki były rzadkie. „To bardzo niezwykłe zdarzenie; nigdy wcześniej nie przybyły do takiego obszaru miejskiego i zaatakowały tak wielu ludzi” – powiedział Saito. 

Jednakże Kiyono powiedział, że tego rodzaju konflikty człowiek-małpa stają się coraz bardziej powszechne z biegiem lat, a badania wskazują na takie czynniki, jak odrodzenie populacji makaków dzięki wysiłkom na rzecz ochrony i zanik ich naturalnych siedlisk. 

„W Japonii coraz więcej małp wchodzi do domów i gospodarstw, niszcząc uprawy” – powiedział Kiyono. „Samorządy lokalne mają środki, aby przegonić małpy – na przykład mogą użyć fajerwerków, aby przegonić je z powrotem do ich siedliska”. 

Te środki jednak nie zawsze działają – w rezultacie małpy mogą rozwinąć wrogość wobec ludzi i mogą nawet nie wrócić do swoich górskich siedlisk. „Małpy, które nauczą się działać na szkodę ludzi, dołączą do innych stad, co doprowadzi do większej liczby zwierząt, które nie boją się ludzi” – powiedziała. 

Autor: 
Jessie Yeung, Emiko Jozuka /Tłumaczył: Jakub Potyrała
Źródło: 
https://edition.cnn.com/2022/07/26/asia/japan-monkey-attack-yamaguchi-intl-hnk/index.html
Polub Plportal.pl:

Reklama