Policja oskarżyła trzech Czechów o niewolnictwo, grozi im do 15 lat więzienia

Reklama

pt., 08/16/2019 - 12:53 -- izabela.szkatula

Praga Policja oskarżyła dwóch mężczyzn i jedną kobietę o handel ludźmi. Według funkcjonariuszy zorganizowana grupa Czechów zwabiła co najmniej dziesięć osób do angielskiego Manchesteru, gdzie wykorzystywała ich i zmuszała do pracy. Oskarżeni przebywają w areszcie, w przypadku udowodnienia winy grozi im od 8 do 15 lat więzienia. ČTK poinformował o tym rzecznik Państwowej Centrali Przeciwko Przestępczości Zorganizowanej (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

Według Ibeheja oskarżeni, co najmniej w latach 2009 – 2017, oferowali „dobrze płatną legalną pracę” w Wielkiej Brytanii osobom w gorszej sytuacji socjalnej z kraju usteckiego. 
„Następnie, zgodnie z naszymi wnioskami, na miejscu odbierali niektórym ofiarom dokumenty, zapewniali im zakwaterowanie, w ograniczonym stopniu jedzenie i utrzymywali je w stanie, w którym nie mogły podejmować swobodnych decyzji i były zdominowane przez oskarżonych, ponieważ bez dokumentów, znajomości języka obcego, mieszkania i środków finansowych stały się całkowicie od nich zależne” powiedział rzecznik.
Gang podobno zmuszał ofiary przy wielokrotnym użyciu przemocy fizycznej i psychicznej do pracy w domach, w myjniach samochodowych, restauracjach czy w fabryce żywności. Ponadto wykorzystywał ich świadczenia społeczne. Według detektywów w kilku przypadkach zaaranżował również małżeństwa z osobami spoza UE, aby zalegalizować ich pobyt w Unii.
Czeska centrala rozwiązywała sprawę we wspólnym zespole śledczym z brytyjskimi współpracownikami z Jednostki Przeciwko Współczesnemu Niewolnictwu Greater Manchester Police. Funkcjonariusze nie wiedzą jeszcze, ile pieniędzy grupa uzyskała w wyniku przestępstwa. Sprawa jest nadzorowana przez Prokuraturę Okręgową w Uściu nad Łabą.
Z rocznego raportu NCOZ wynika, że już w ubiegłym roku policja zarejestrowała rosnącą liczbę przypadków wykorzystywania pracowników i prac przymusowych, szczególnie w Wielkiej Brytanii. Scenariusz jest zawsze podobny: przestępcy w Czechach celowo wyszukują osoby z socjalnie słabszych środowisk, które są namawiane na obiecane wysokie zyski za granicą. „W tę nielegalną działalność i przestępstwa angażowała się przede wszystkim społeczność romska z Czech i Słowacji” napisano w centrali.
Następnie za granicą sprawcy zmuszają mężczyzn do pracy fizycznej za minimalną lub zerową płacę, a kobiety do prostytucji lub zawierania tak zwanych małżeństw z korzyścią. Według centrali na takich małżeństwach zależy przede wszystkim obywatelom Bangladeszu, Pakistanu i Afganistanu. NCOZ zwróciła uwagę, że ci ludzie z krajów Trzeciego Świata mogą również stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa z perspektywy terrorystycznej.
 

Autor: 
ČTK / Tłum. Katarzyna Starzec
Źródło: 
Ceske Noviny
Polub Plportal.pl:

Reklama