Rosyjska gazeta Novaya Gazeta ma zostać pozbawiona licencji na mocy nakazu sądowego

Reklama

wt., 08/02/2022 - 17:08 -- MagdalenaL

Rosyjscy nadzorcy mediów domagają się unieważnienia rejestracji wydawnictwa Novaya Gazeta po tym, jak ta obiecała konfrontacje w sądzie.

Novaya Gazeta – jedno z ostatnich niezależnych wydawnictw ryzykuje zamknięcie. Wszystko przez decyzje nadzorców rosyjskich mediów, by unieważnić licencje strony internetowej i wydruku Novaya Gazety.

Wydawnictwo w czwartek oświadczyło: „Rosyjski urząd kontroli prasy Roskomnadzor domaga się, aby certyfikat rejestracyjny wydawnictwa Novaya Gazeta został unieważniony”.

Ogłoszono to po tym, jak wydawnictwo dostało dwa ostrzeżenia związane z pewnymi wykroczeniami od państwowych nadzorców komunikacji.

W marcu Novaya Gazeta ogłosiła wstrzymanie publikacji na czas wojny na Ukrainie – okres, w którym stało się karalne pisanie czegokolwiek o konflikcie, co byłoby sprzeczne ze schematem ustalonym przez rząd.

Tymczasowe wstrzymanie miało uratować wydawnictwo od zamknięcia pod drakońskimi przepisami- to one zakazały jakąkolwiek krytykę Rosyjskiej ofensywy na Ukrainie.

Redaktor naczelny, Dmitry Muratov, ogłosił, że wtedy formalne ostrzeżenia były spłacane, aby Novaya Gazeta mogła transmitować ofensywę i próbę oszacowania „strat i zniszczeń” w Rosji, jak i na Ukrainie.

W czwartek Novaya Gazeta poinformowała, że Roskomnadzor zwrócił się do sądu, oczekując, by licencja strony internetowej wydawnictwa została skreślona.

„Roskomnadzor zwrócił się do sądu, by ogłosić licencje wydawnictwa Novaya Gazeta nieważną z uwagi na nie zgłoszenie swojego edytorskiego statutu w ciągu daty wyznaczonej przez prawo”, zeznaje rosyjski urząd wydawnictwie RBC.

Gazeta informuje, że nie wie, dlaczego podobna prośba ujawnia się akurat teraz.

„Dlaczego proces jest dokumentowany cztery miesiące po wydaniu ostrzeżeń, co się zmieniło?”, pyta wydawnictwo.

„Czy to polityka? Co teraz nie jest polityką?”

Roskomnadzor, cytowany przez Tass, również ogłosił w czwartek, że poprosił o unieważnienie licencji na dystrybucję drukowanej  prasy Novaya Gazeta.

Wydawnictwo ogłosiło, że będzie walczyć w sądzie o swoje prawa.

„Co zrobi Novaya Gazeta? Przygotuje się do procesu, będzie bronić naszej sprawy, której jesteśmy pewni, przygotujemy nowe wydanie NO magazine, otworzymy nową stronę internetową i nowe studio Novaya”, ogłoszono w wypowiedzi.

„Nigdzie nie odchodzimy”, dodano.

Roskomnadzor ogłosiło w czwartek wieczorem: „rosyjskie ustawodawstwo wymaga ścisłego stosowania się do środków, które zapobiegają rozpowszechnianiu zakazanych lub niewiarygodnych informacji. Ze względu na wojnę informacji rozpętanej przez zachód przeciwko naszemu państwu, ochrona rosyjskich obywateli od niebezpiecznych informacji powinna być priorytetem, nie tylko dla rosyjskiego rządu, ale i właścicieli mediów i stron internetowych”.

Grupa wygnanych dziennikarzy z Novaya Gazeta w maju wystartowali z nową gazetą – Novaya Gazeta Europe. A w tym miesiącu Novaya Gazeta wypuściło również czasopismo, ale szybko rosyjskie władze zablokowały jego stronę internetową.

Wszystkie niezależne media, nawet stacje radiowe Echo of Moscow i kanał Dozhd TV zostały zamknięte lub tymczasowo zawieszone w Rosji.

Novaya Gazeta, założona w 1993 po rozpadzie Związku Radzieckiego, zapłaciła wysoką cenę za swoje niezależne  pozycje i śledcze materiały. Od 2000 r. sześciu dziennikarzy z Novaya Gazeta zginęło z przyczyny ich prac tak jak jedna z najlepszych śledczych reporterek – Anna Politkovskaya.

Autor: 
AFP /Tłum. Ewa Róg
Źródło: 
https://www.theguardian.com/world/2022/jul/29/russian-news-outlet-novaya-gazeta-to-be-stripped-of-licence-under-court-order
Polub Plportal.pl:

Reklama