Wypadków motocyklistów w Czechach wciąż przybywa, w tym roku zginęło 48 osób

Reklama

pt., 08/16/2019 - 12:49 -- izabela.szkatula

Praga Na drogach krajowych w tym roku w wypadkach zginęło 48 motocyklistów, kolejnych 228 zostało poważnie rannych. Ponadto w ostatnich latach liczba ofiar rośnie. Republice Czeskiej wciąż nie udaje się zrealizować planu strategicznego na rzecz zmniejszenia liczby ofiar z udziałem motocyklistów. Powiedział to na konferencji prasowej Minister Transportu Vladimír Kremlík. W nadchodzących tygodniach BESIP rozpocznie nową kampanię bezpieczeństwa skierowaną do motocyklistów.

W ubiegłym roku na czeskich drogach zginęło 91 motocyklistów, czyli o 30 procent więcej w ciągu roku. Narodowy plan strategiczny brał pod uwagę statystyki o 48 procent niższe. Co więcej, tragiczny trend utrzymuje się także w tym roku, kiedy to plan Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Drogowego pod względem liczby ofiar przekroczono już w lipcu. Pod tym względem Republika Czeska pozostaje w tyle także za Europą, gdzie w większości krajów udaje się w perspektywie długoterminowej zmniejszać liczbę ofiar. 
Zwiększona liczba wypadków motocyklistów jest według Kremlíka spowodowana głównie rosnącą popularnością motocykli, które są coraz bardziej dostępne. „Wielu motocyklistów bagatelizuje ryzyko i wypadki, które mogą wystąpić na drodze. Ale często dotyczy to również kierowców samochodów” podkreślił.
Według dyrektora BESIP Tomáša Neřolda, do głównych przyczyn wypadków należą na przykład źle dobrana prędkość, zwłaszcza na zakrętach, nieprawidłowa ocena sytuacji, niedostosowanie się do okoliczności lub nawierzchni drogi oraz brak doświadczenia.
Neřold przypomniał, że większość wypadków jest spowodowana przez samych motocyklistów, jednak ponad 40 procent powodują kierowcy samochodów. Działania na rzecz bezpieczeństwa powinny być również skierowane do nich.
Najczęstszymi uczestnikami wypadków z udziałem motocyklu są osoby w wieku od 35 do 45 lat. Właśnie na nich powinna się skoncentrować nowa kampania bezpieczeństwa organizowana przez BESIP. Kampania, nad którą z BESIP współpracuje motocyklista Lukáš Pešek, obejmie spoty reklamowe, akcje promocyjne, szkoły instruktorskie i bezpieczeństwa, salony motocyklowe i inne wydarzenia edukacyjne. Kampania powinna rozpocząć się we wrześniu, BESIP będzie kontynuował ją także wiosną przyszłego roku.
 

Autor: 
ČTK / Tłum. Katarzyna Starzec
Źródło: 
Ceske Noviny
Polub Plportal.pl:

Reklama