Narodziny lwiątek w zoo w Gazie – rzadkie szczęśliwe wydarzenie w sponiewieranym wojną mieście

Reklama

sob., 08/20/2022 - 10:11 -- MagdalenaL

W sobotę trzydniowe lwiątka mogły być zaobserwowane przez gości zoo w Gazie. Młode lwy były rzadkim oraz radosnym widokiem zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, szczególnie w tych ciężkich czasach, kilka dni po tym, jak izraelskie samoloty uderzyły w miasto, a bojownicy z Gazy wystrzelili setki rakiet na Izrael.

Weterynarz Mahmoud al-Sultan powiedział, że po narodzinach każde młode ważyło około 700 gramów i że cieszy się, że poród powiódł się mimo ciągłych ogłuszających dźwięków eksplozji podczas trzech dni walk. Matka młodych cierpiała w przeszłości na poronienia, dodał al-Sultan.

„Głośny hałas powoduje stres u dzikich zwierząt, zwłaszcza lwów, które reagują rycząc głośniej niż zwykle i poruszając się w kółko w klatce” – powiedział.

Młode urodziły się w piątek, w odstępie kilku godzin, pięć dni po tym, jak wynegocjowane przez Egipcjan zawieszenie broni przerwało walki między Izraelem a bojownikami Islamskiego Dżihadu. W walkach zginęło 49 Palestyńczyków, w tym 17 dzieci, kilkuset zostało rannych.

Wstrząsy wojenne to nie jedyne zagrożenie dla zwierząt. Gaza jest zubożała, z wysokim bezrobociem, które jest głównie wynikiem blokady granicznej nałożonej przez Egipt i Izrael po tym, jak bojownicy Hamasu przejęli kontrolę nad miastem 15 lat temu.

W przeszłości wiele zwierząt w małych prywatnych ogrodach zoologicznych w Gazie umarło z głodu lub zostało zabitych w długotrwałym konflikcie, który obejmował cztery wojny izraelsko-palestyńskie i niezliczone mniejsze potyczki.

Międzynarodowe grupy zajmujące się dobrobytem zwierząt przeprowadziły kilka ewakuacji, aby przenieść słabe lwy i tygrysy do sanktuariów w Jordanii i Afryce. Kosztowne wysiłki na rzecz ratowania zwierząt, podczas gdy wiele Gazańczyków pozostaje w dużej mierze uwięzionych w niebezpiecznym mieście, również wywołały krytykę.

W sobotę goście zgromadzili się w małym zoo Nama na obrzeżach miasta Gaza, gdzie dzieci mogły głaskać noworodki. Nama jest zarządzana przez prywatną organizację charytatywną, co stawia ją w nieco lepszej sytuacji niż reszta prywatnych ogrodów zoologicznych, które często mają problemy z utrzymaniem zwierząt.

Szkoły organizują codzienne wycieczki do zoo, a opłata za wstęp wynosi mniej niż 5 złotych, co pomaga pokryć koszty.

W zoo znajduje się również wiele ptaków, małpy, jelenie, lisy, wilki i hieny.

Autor: 
Fares Akram /Tłum. Natalia Warda
Źródło: 
https://abcnews.go.com/International/wireStory/newborn-lion-cubs-rare-joyous-sight-war-scarred-88341147
Polub Plportal.pl:

Reklama