Dzień św Łucji i Boże Narodzenie w Szwecji”

Reklama

śr., 11/28/2018 - 00:20 -- koscielniakk

13 grudnia,podczas jednego z najciemniejszych dni w roku,w Szwecji obchodzi się Dzień św Łucji-święto światła i zwiastun Bożego Narodzenia.Chociaż nie jest to religijne święto,główne uroczystości odbywają się w kościołach.

 

 

 

Chór dziewcząt w białych sukniach i ze świecami w rękach powoli wchodzi do pomieszczenia,śpiewając bożonarodzeniowe pieśni,a na czele procesji Łucja w koronie ze świeczek na głowie.

Podobno dziewczyna o imieniu Łucja żyła w III w. w Syrakuzach na Sycylii.Już za życia słynęła z dobrych uczynków i pomocy biednym.Wtedy chrześcijaństwo nie było rozpowszechnione w Europie,ale Łucja została chrześcijanką i odmówiła poślubienia człowieka innej wiary.Za to ją ukarano.Wg legendy,śmierć Łucji poprzedziły cudowne wydarzenia:wóz zaprzężony w byki,którym wieziono dziewczynę na miejsce kaźni,nie mógł ruszyć,a stos,gdzie chciano spalić Łucję,przestał płonąć.W dzisiejszych czasach Łucję uznaje się za męczennicę epoki wczesnochrześcijańskiej.

Nie wiadomo dokładnie,w jaki sposób historia Łucji dotarła do Szwecji,prawdopodobnie przynieśli ją kapłani lub wędrujący Wikingowie.

Datę święta wybrano nieprzypadkowo:13 grudnia przypadała najdłuższa noc w roku.Uważano,że ta noc nie tylko jest najdłuższa,ale i najciemniejsza,wtedy złe siły brały górę,a zwierzęta zaczynały mówić.Możliwe,że to właśnie dlatego w kraju pojawiła się tradycja uroczystych pochodów z Łucją na czele:dziewczyna nazywana jest „królową światła” i uważa się,że blask procesji pomaga odegnać złe siły.

Po raz pierwszy białą suknię w Dzień św Łucji zaczęto zakładać w Szwecji w 1764r.Od tej pory 13 grudnia wieczorem szwedzcy mieszkańcy wsi (dzieci i młodzież) ubrani na biało spacerowali po ulicach i odwiedzali sąsiadów,śpiewali bożonarodzeniowe pieśni,za to przyjmowano ich w gościnę-ta tradycja przypomina kolędowanie.Mimo wszystko,obyczaj w całym kraju przyjął się o wiele później,w początkach XX w.

Od tamtej pory święto obchodzone jest w każdym szwedzkim domu.Główna rola przypada tradycyjnie najmłodszej dziewczynie w rodzinie:rano wstaje pierwsza,częstuje rodziców szafranowymi bułeczkami i kawą,następnie wszyscy razem śpiewają bożonarodzeniowe pieśni (każdy Szwed zna je na pamięć) i budzą resztę domowników.

Później świętowanie przenosi się do przedszkoli,szkół,pracy (ten dzień nie jest wolny),gdzie wybierana jest kolejna Łucja.I chociaż szwedzkie społeczeństwo słynie z tradycji równości i konkursy piękności nie sa tutaj lubiane,święto Łucji przypomina taki konkurs,a wiele dziewcząt marzy o zostaniu Łucją.Pierwszą Łucję w Sztokholmie wybrano w 1927 r. po tym,gdy lokalna gazeta „Stockholms Dagbled”przeprowadziła w mieście konkurs.

Wieczorem do świętujących może dołączyć każdy:wejście do świątyń nie jest ograniczone.Do pomieszczenia wchodzi procesja w białych strojach,ze świecami w rękach,a w tle słychać coraz głośniejszy śpiew.Branie udziału w takiej procesji to dla Szwedów prawdziwa duma.Ubiór „królowej światła” jest symboliczny:biała suknia oznacza niewinność i czystość,czerwony pas-męczeńską śmierć,korona-aureolę,świętość,a płonące świece-światłość.W procesji oprócz Łucji uczestniczą bajkowe postacie,tzw.”gwiezdne dzieci”,piernikowe ludziki i gnomy.

Nieodłączny element obchodzenia Dnia św Łucji to słynne szwedzkie bułeczki z szafranem i rodzynkami,w kształcie ósemki czy litery „S” z zawiniętymi końcami.Pieczone są dzień przed świętem,a 13 grudnia trafiają na stół z kawą lub grzanym winem.Bułeczki mają charakterystyczny żółty kolor,który zawdzięczają dodatkowi szafranu.Chociaż święto jest obchodzone w każdym szwedzkim mieście,największe uroczystości z okazji Dnia św Łucji i Bożego Narodzenia odbędą się w dużych miastach:Sztokholmie,Göteborgu i Malmö.

Co jeszcze można robić w Szwecji w okresie Bożego Narodzenia?

Sztokholm:głównym miejscem do świętowania Dnia św Łucji w stolicy jest muzeum pod gołym niebem-Skansen,który w grudniu przypomina bożonarodzeniową bajkę.W soboty i niedziele od 28 listopada do 20 grudnia odbywa się tu jarmark z jedzeniem, napojami i przedmiotami ręcznej roboty,które można kupić dla siebie lub jako podarunek dla bliskich.W znajdującej się na terenie muzeum świątyni Seglora w dniu jarmarku będą się odbywać bożonarodzeniowe koncerty (godz. 13-15).

Świąteczne koncerty z okazji Dnia św Łucji wiążą się z uroczystymi pochodami i odbędą się 12 i 13 grudnia (sobota i niedziela).Boże Narodzenie dobrze zapamietają najmłodsi goście,którzy mogą się przejechać na kucyku i śpiewać z chórem,chodząc wokół przystrojonej choinki.

Jarmarki bożonarodzeniowe będą się odbywać w wielu częściach miasta przez cały grudzień,ale największy z nich pojawi się na Starym Mieście,na placu Stortorget.Goście będą częstowani gorącą czekoladą i grogiem (grzane wino z przyprawami korzennymi),wędzonymi kiełbaskami i mięsem jelenim,serami i rybami, świątecznymi wypiekami i cukierkami,będzie można kupić wyroby rzemieślnicze z drewna,metalu,skóry,tkanin i ozdoby świąteczne ręcznej roboty ze wszystkich regionów Szwecji,przykładowo wyroby z Laponii i ceramikę z południa kraju.Pomieszczenia przypominajace szwedzkie domki zostaną ozdobione lampkami,a w centrum placu pojawi się wielka choinka.Jarmark będzie otwarty od 21 listopada do 23 grudnia w godz.11-18.

Dla miłośników aktywnego wypoczynku w zimie w Sztokholmie będą dostępne lodowiska,ozdobione na Boże Narodzenie.Jedno z najbardziej popularnych znajduje się w parku Baca (Vasaparken),w rejonie Wasastan.Lodowisko jest otwarte codziennie od listopada do marca,od rana do godz.21.Jakość lodu zawsze jest wysoka,niezależnie od pogody.Kolejne miejsce w Sztokholmie,gdzie można jeździć na łyżwach pod gołym niebem,znajduje się w centrum,w parku Kungsträdgården.Jazda po lodowisku przy dźwiękach bożonarodzeniowych melodii w samym sercu Sztokholmu to obowiązkowy punkt programu dla turystów lubiących sporty zimowe.Godziny otwarcia lodowiska są różne w zależności od dnia tygodnia,zwykle jest czynne od rana do 18.30 lub 20.30.

Ci,którzy nie chcą jeździć po tradycyjnym lodowisku,mogą wybrać się na przejażdżkę po naturalnym lodzie wokół miasta.Podczas „lodowej podróży” gościom towarzyszy przewodnik,który wie,gdzie znajdują się zbiorniki wodne z najmocniejszym lodem i najpiękniejsze widoki.Taka wyprawa dla początkujących może trwać kilka godzin,a dla doświadczonych łyżwiarzy lepsza będzie 2-3 dniowa przejażdżka z przystankami i pobytem w hotelu.

Göteborg zdobył tytuł najładniej oświetlonego miasta nie tylko w Szwecji,ale w całej Skandynawii.Wieczorem miło jest pospacerować po mieście:wszystkie ulice i budynki od przystani Lilla Bommen do parku rozrywki Liseberg iskrzą się światłami.Iluminacja będzie towarzyszyć mieszkańcom i turystom od 4 grudnia do 10 stycznia.

Jeden z największych jarmarków bożonarodzeniowych odbedzie się w Lisebergu,uważanym za najlepszy park rozrywki na północy Europy.W sezonie zimowym większość atrakcji jest niedostępna,ale powstaje lodowisko,a na jarmarku można kupić zabawki recznej roboty i szwedzkie dania.

Osoby szukające bardziej nietypowych sposobów spędzania czasu powinny się wybrać w podróż po archipelagu Göteborga:turystów jest o wiele mniej,a lokalne restauracje prześcigają się w przygotowywaniu światecznej kolacji.Na przykład,w restauracji „Franses” na jednej z wysp,serwuje się tradycyjne dania i ich nowoczesne warianty,a przytulną atmosferę zapewnia ogień i występy miejscowych muzyków.

Wspaniały obiad bożonarodzeniowy czeka gości w lokalu „Seaside Björkö” w każdą niedzielę grudnia.Wśród dań są:łosoś małosolny,wędzona skumbria,domowa szynka,różne rodzaje śledzi,słynna szwedzka zapiekanka ziemniaczana z sardelami „Pokusa Jansona”,kiełbasy i tradycyjne kotlety mielone.Restauracja znajduje się w malowniczej okolicy na brzegu morza,może być baza wypadową do dalszej podróży.

Malmö:najlepsze miejsce do obchodzenia Dnia św Łucji to Folkets Park-najstarszy w Malmö.Gości czeka rozrywka na świeżym powietrzu,uroczysta procesja i wspólne śpiewanie bożonarodzeniowych pieśni.Wspaniałym prezentem świątecznym i pamiątką z podróży będą przedmioty ze skandynawskim wzornictwem,dostępne na jarmarku w średniowiecznej świątyni św Gertrudy w centrum miasta.

W Malmö także dużo jest światecznych bazarów.Największy zostanie otwarty 12 grudnia,od placu do centrum handlowego Tiangeln.Z dziećmi można pójść na rynek Gustawa Adolfa,gdzie zobaczą prawdziwego św Mikołaja i nauczą się robić ozdoby choinkowe.Jeden z bazarów znajduje się w rejonie Katrinetorp na południu miasta.Można tu trafić samochodem albo dzięki transportowi miejskiemu.Bazar będzie otwarty w wolne dni od 4 do 6 grudnia.

 

 

Cała Szwecja: chociaż Dzień św Łucji to dla Szwedów przede wszystkim rodzinne święto,jest jeszcze jedna tradycja,do której mogą się przyłączyć turyści.To świąteczny stół,na którym pojawi się małosolny łosoś,marynowany śledź,pasztet,żytnie pieczywo,domowa szynka,a także kotlety mielone z konfiturą żurawinową i ziemniakami.Takie dania serwowane są w całej Szwecji w grudniu,ale stolik trzeba zarezerwować już dziś.

Autor: 
Natalia Wójcik
Źródło: 
100dorog.ru

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zaznacz:

Reklama