Dzisiaj dzień Świętego Jana Złotoustego (26 listopada)

Reklama

ndz., 11/26/2017 - 20:46 -- Anonim (niezweryfikowany)

Serbska cerkiew i jej wierni obchodzą dziś dzień poświęcony pamięci Jana Złotoustego, wielkiego świętego i reformatora, największego kaznodziei w historii kościoła.

 

Święty Jan Złotousty był patriarchą Konstantynopola i jednym z trzech ojców Kościoła. Autor dzieła "O poświęceniu" otrzymał, z uwagi na swoje zdolności krasomówcze, przydomek "złotousty".

Dziś ceniony w całym świecie chrześcijańskim, a za życia popularny wśród zwykłych ludzi, do których z przyjemnością się zwracał i tłumaczył im Pismo Święte.

Święty Jan Złotousty walczył przeciwko heretykom, często mówił o indywidualnej i społecznej etyce, bronił biednych i wyzyskiwanych, potępiał bogatych i tych, którzy mieli władzę.

Po konflikcie z cesarzową Eudoksją został zesłany do Armenii. Zmarł w 407 roku. Jego relikwie najpierw trafiły do Konstantynopola, a potem do Rzymu. W 2004 roku część relikwii została przekazana do Patriarchatu Konstantynopola.

 

W Serbii tego świętego czci się jako patrona domowego.

Ponieważ jest uważany za jednego z najbardziej wykształconych świętych, trzeba dzisiaj wziąć do ręki jakąkolwiek książkę i przeczytać przynajmniej kilka zdań. W niektórych regionach Serbii uważa się, że w taki dzień kobiety nie powinny brać do ręki włóczki, nici ani igły, bo Jan Złotousty nie chce, by pracowały w jego święto. Zamiast sprawom materialnym należy poświęcić się sprawom duchowym.

Niektórzy wierzą, że ten, któremu dzisiaj zerwie się nić, narazi swoje życie na niebezpieczeństwo.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 
zena.blic.rs
Polub Plportal.pl:

Reklama