
Serbska cerkiew i jej wierni obchodzą dziś dzień poświęcony pamięci Jana Złotoustego, wielkiego świętego i reformatora, największego kaznodziei w historii kościoła.
Święty Jan Złotousty był patriarchą Konstantynopola i jednym z trzech ojców Kościoła. Autor dzieła "O poświęceniu" otrzymał, z uwagi na swoje zdolności krasomówcze, przydomek "złotousty".
Dziś ceniony w całym świecie chrześcijańskim, a za życia popularny wśród zwykłych ludzi, do których z przyjemnością się zwracał i tłumaczył im Pismo Święte.
Święty Jan Złotousty walczył przeciwko heretykom, często mówił o indywidualnej i społecznej etyce, bronił biednych i wyzyskiwanych, potępiał bogatych i tych, którzy mieli władzę.
Po konflikcie z cesarzową Eudoksją został zesłany do Armenii. Zmarł w 407 roku. Jego relikwie najpierw trafiły do Konstantynopola, a potem do Rzymu. W 2004 roku część relikwii została przekazana do Patriarchatu Konstantynopola.
W Serbii tego świętego czci się jako patrona domowego.
Ponieważ jest uważany za jednego z najbardziej wykształconych świętych, trzeba dzisiaj wziąć do ręki jakąkolwiek książkę i przeczytać przynajmniej kilka zdań. W niektórych regionach Serbii uważa się, że w taki dzień kobiety nie powinny brać do ręki włóczki, nici ani igły, bo Jan Złotousty nie chce, by pracowały w jego święto. Zamiast sprawom materialnym należy poświęcić się sprawom duchowym.
Niektórzy wierzą, że ten, któremu dzisiaj zerwie się nić, narazi swoje życie na niebezpieczeństwo.