Krakowskie szopki na liście UNESCO

Reklama

pon., 12/03/2018 - 18:22 -- koscielniakk

W czasie obrad 13. sesji Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO , krakowskie szopki trafiły na prestiżową listę UNESCO. Decyzja o wpisie zapadła w czwartek 29 listopada na Mauritiusie.

 

 

Podczas 13. sesji Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, która odbyła się w Port Louis na Mauritiusie, wpisano kolejne elementy dziedzictwa na listy międzynarodowe.

 

Krakowskie szopkarstwo na liście UNESCO

Na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości, jako pierwszy polski element dziedzictwa Międzyrządowy Komitet wpisał tradycje związane z szopkarstwem krakowskim. Oficjalny tytuł wpisu brzmi: Nativity scene (szopka) tradition in Krakow/ La tradition de la creche (szopka) a Cracovie. Sposób przedstawienia tej kandydatury we wniosku i towarzyszących mu materiałach został bardzo wysoko oceniony przez Zespół oceniający wnioski (Evaluation Body), który podkreślił uwidocznienie centralnej roli twórców szopek jako depozytariuszy dziedzictwa- czytamy na stronie unesco.pl.

Na liście UNESCO znalazły się także m.in. muzyka reggae z Jamajki, obrzędowe i świąteczne formy wyrazu kultury Kongo, tradycyjny teatr lalkowy w Sri Lance oraz sztuka koronkarska w Tadżykistanie. Na tej liście jest już ponad 300 pozycji.

Tradycja świątecznych cudeniek w Krakowie

Jedną z najpopularniejszych i najciekawszych tradycji krakowskich jest zwyczaj przygotowywania oraz wyłaniania w konkursie najpiękniejszej szopki świątecznej. Krakowianie zbierają się wówczas tłumnie w pierwszy czwartek grudnia pod pomnikiem Adama Mickiewicza, aby zobaczyć te świąteczne cudeńka zgłoszone do konkursu. Po czym jury obraduje przez miesiąc nad wyłonieniem najładniejszych szopek.

Tradycja krakowskich szopek sięga XIX wieku, wtedy to z pierwszymi szopkami chodzono „od drzwi do drzwi” w czasie świątecznego okresu kolędowania. Wówczas zaczęto zwracać uwagę na wyjątkowość szopek, zdobnictwo oraz kunszt wykonania. Wtedy odbywały się konkursy o tytuł najpiękniejszej krakowskiej szopki pomiędzy grupami kolędniczymi.

W drugiej połowie XIX wieku zaczął tworzyć się styl świątecznych szopek w Krakowie. Robieniem szopek zajmowali się murarze i budowlańcy z podkrakowskich wsi. W ten sposób chcieli zarobić dodatkowe pieniądze. Styl smukłej, kolorowej szopki z jedną główną wieżą i dwoma bocznymi wieżami wszedł do kanonu krakowskich szopek.

Pierwszy edycja konkursu krakowskich szopek bożonarodzeniowych miała miejsce w roku1937. A od roku 1945 konkurs odbywa się cyklicznie, co rok.

 

 

Autor: 
Monika Szymańska
Źródło: 
plportal.pl
video: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zaznacz:

Reklama