Najnowsze plany papieża Franciszka podsycają plotki o jego rezygnacji

Reklama

pt., 06/10/2022 - 22:06 -- MagdalenaL

Franciszek zorganizuje konsystorz w sierpniu, a następnie odwiedzi festiwal Perdonanza Celestiniana, zainicjowany przez dawnego rezygnującego papieża.

Plotki, które krążyły od początku maja, o tym, że papież Franciszek może zrezygnować z funkcji papieża, zostały wzmocnione ogłoszeniem, że papież weźmie udział w uroczystości zainicjowanej kiedyś przez XIII-wiecznego papieża, który sam zrezygnował.

Pierwsze plotki, że 85-latek może pójść w ślady swojego poprzednika Benedykta XVI i zrezygnować ze stanowiska, pojawiły się na początku maja, kiedy po raz pierwszy publicznie pojawił się na wózku inwalidzkim, po tym, jak przeszedł drobną operację w celu wyleczenia bólu kolana.

Sprawa nabrała tempa, gdy podjął nietypową decyzję o zorganizowaniu konsystorza 27 sierpnia, w celu powołania nowych kardynałów, z których niektórzy będą mogli wybrać następcę papieża na najbliższym konklawe.

Następnego dnia papież Franciszek uda się do L’Aquili, miasta w Abruzji zniszczonego przez trzęsienie ziemi w 2009 roku, na festiwal Perdonanza Celestiniana. Podczas tego festiwalu odwiedzi katedrę, w której znajduje się grób Celestyna V, papieża pustelnika, który zrezygnował w 1294 roku po zaledwie pięciu miesiącach. Papież Benedykt również odwiedził grób w 2009 roku, pozostawiając tam swój paliusz. To według niektórych komentatorów było symbolicznym gestem przed jego własną rezygnacją, która nastąpiła w 2013 roku.

„To bardzo dziwne, że konsystorz odbędzie się w sierpniu. Nie ma powodu, by zwoływać go z trzymiesięcznym wyprzedzeniem, a potem jechać do L’Aquili podczas tego wydarzenia” – powiedział Robert Mickens, rzymski redaktor anglojęzycznego wydania katolickiego dziennika La Croix.

Tydzień po konsystorzu Ojciec Święty spotka się z kardynałami, aby poinformować ich o swoich reformach w centralnej administracji Watykanu. Reformy obejmują nałożenie limitów kadencji na szefów watykańskich urzędów i dopuszczenie kobiet do zajmowania takich stanowisk.

„Myślę, że będzie jeszcze jedno ogłoszenie. Być może nie będzie to rezygnacja, ale myślę, że jest to bardzo prawdopodobne” – dodał Mickens.

Na początku swojego pontyfikatu papież Franciszek powiedział, że chciałby, aby rezygnacja papieża stała się czymś normalnym. Natomiast w 2015 roku powiedział, że ma przeczucie, że jego pontyfikat będzie krótki, określając decyzję papieża Benedykta o rezygnacji jako „odważną”.

Benedykt, który wolał, żeby go nazywać emerytowanym papieżem Benedyktem XVI, zamiast powrócić do nazwiska Joseph Ratzinger, w chwili rezygnacji miał 85 lat.

„Jest wiele symboliki w tym i patrzę na te pogłoski z pewną dozą cynizmu” – powiedział Christopher White, watykański korespondent National Catholic Reporter. – „Nie sądzę, by papież Franciszek chciał, żeby było dwóch emerytowanych papieży. Zamierzone czy nie, posiadanie jednego papieża w nieokreślonej roli było dla papieża Franciszka źródłem sporadycznych kłopotów”.

White dodał, że jedną z rzeczy, które papież Franciszek chciałby zrobić, gdyby Benedykt zmarł przed nim, jest wprowadzenie reform dotyczących funkcji, które powinien pełnić emerytowany papież. Papież Franciszek najprawdopodobniej chciałby również doprowadzić do końca synod o synodalności. Ten dwuletni proces kończy się ważnym szczytem w Watykanie w październiku 2023 roku.

„Najważniejszą rzeczą, jakiej nauczyliśmy się o tym papieżu w ciągu 10 lat, jest to, że wciąż nas zaskakuje, i wydaje się, że element zaskoczenia sprawia mu wielką przyjemność” – powiedział White.

Autor: 
Autor: Angela Giuffrida / Tłumaczenie: Jakub Jarnutowski
Źródło: 
https://www.theguardian.com/world/2022/jun/06/pope-francis-latest-plans-fuel-rumours-over-resignation
Polub Plportal.pl:

Reklama