Od Czech po Malezję... O paleniu książek przez polskich księży mówi już cały świat

Reklama

wt., 04/02/2019 - 17:49 -- koscielniakk

Nie tylko polskie media obiegła informacja o niedzielnym paleniu książek przez księży. O kuriozalnych wydarzeniach z Gdańska głośno jest już za granicą. Czesi, Francuzi, Niemcy, Amerykanie, a nawet Malezyjczycy także zwrócili uwagę na zachowanie polskich księży, którzy za niebezpieczne uznali m.in. książki o przygodach Harry'ego Pottera i bohaterach sagi "Zmierzch".

Znowu głośno o Polsce...
"Niestety to nie prima aprilis. Kapłani publicznie spalili książki Harry'ego Pottera, powieści z serii "Zmierzch", ale także akcesoria Hello Kitty i afrykańskie maski. Powód: rozprzestrzeniają czarną magię" – napisał na Twitterze Thomas Dudek, znany korespondent z Europy Wschodniej, publikujący dla "Die Zeit" i "Der Spiegel".

W podobnym duchu zapowiedział swój artykuł Filip Harzer, dziennikarz Czeskiego Radia piszący o Polsce. On także podkreślił, że to nie jest żart związany z pierwszym kwietnia i dodał, że "tego nie da się skomentować".

Dokonania polskich księży obszernie opisała francuska agencja informacyjna AFP. W relacji z wydarzeń zacytowała komentarz na Facebooku jednego z internautów, który brzmiał: "Chciałbym uwierzyć, że to żart ... Poważnie? Czy ludzie palą literaturę fantasy w XXI wieku w jakimś chorym rytuale?!".

Depesza AFP była też chętnie cytowana przez inne zagraniczne media. W Stanach Zjednoczonych oprócz opisu tego kuriozalnego zdarzenia podaje się także informacje na temat okoliczności opublikowania prze Kościół w Polsce raportu dotyczącego pedofilii.

Irlandzki portal Thejournal.ie pisze o "kapłanach, którzy w weekend w polskim mieście spalili wiele książek". "Według nich są świętokradzkie" – tłumaczą Irlandczycy. Z kolei malezyjski Themalaysianinsight.com zwrócił uwagę na tłumaczenia księży, którzy swoje czyny inspirowali zapisami z Pisma Świętego.

Seans palenia książek pod Kościołem
Przypomnijmy, że księża parafii pw. NMP Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej w Gdańsku postanowili w weekend "być posłuszni słowu Bożemu" i przestrzegać zapisów Katechizmu Kościoła Katolickiego, mówiących o zwalczaniu okultyzmu i wróżbiarstwa.

Jako przedmioty, które rzekomo mają promować pogańskie rytuały uznano... książki i przedmioty związane z kultem innych religii. "Harry Potter", "Zmierzch", czy tradycyjna maska plemion afrykańskich to tylko niektóre z rzeczy, jakie trafiły na przykościelny stos i w obecności księży zostały spalone.

Porozmawialiśmy z proboszczem parafii ks. Janem Kucharskim, który stwierdził, że nie spodziewał się, iż parafialna akcja stanie się tak popularna i wzbudzi szerokie zainteresowanie. Przyznał, że palenie "magicznych przedmiotów" zostało przeprowadzone zgodnie z Pismem Świętym i tylko osoby posiadające "bożego ducha" mogą zrozumieć celowość tej akcji.

 

Autor: 
Adam Nowiński
Źródło: 
natemat.pl
Polub Plportal.pl:

Reklama