Papież Franciszek : Antysemityzm jest częścią fali 'podłej nienawiści'

Reklama

ndz., 03/10/2019 - 22:11 -- koscielniakk

Zdaniem Papieża Franciszka, antysemityzm to część fali 'podłej nienawiści', która zalała niektóre kraje i w związku z tym trzeba zachować czujność.

 

Przemawiając w miniony piątek do przebywających w Watykanie członków Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego podkreślił, że dla chrześcijan grzechem jest pielęgnowanie uczuć antysemickich, bo przecież łączy nas z żydami wspólne dziedzictwo.

"Bardzo mnie martwi szerzenie się w wielu państwach atmosfery gniewu i złości, z której wyrasta wielka i haniebna nienawiść", powiedział.

„Chodzi mi zwłaszcza o, mające miejsce w niektórych krajach, ataki antysemickie ”.

Papież nie wymienił państw, o których myślał, ale oficjalne statystyki opublikowane w lutym mówią o Francji, gdzie w ubiegłym roku miało miejsce ponad 500 ataków antysemickich, a to o 74% więcej niż w roku 2017.

 

'Odrzucanie własnych korzeni'

We Francji żyje największa wspólnota żydowska w Europie.

"Chcę podkreślić, że dla chrześcijanina każda forma antysemityzmu jest pełnym sprzeczności odrzuceniem własnych korzeni”.

Badania europejskie, których rezultaty opublikowano w lutym bieżącego roku pokazały, że ponad 1/3 Żydów europejskich, z uwagi na poczucie zagrożenia, myślała w ciągu ostatnich 5 latach o emigracji.

Nasilający się antysemityzm pokrywa się z rosnącymi w siłę ugrupowaniami populistycznymi i nacjonalistycznymi w większości państw chrześcijańskich, choćby takich, jak Włochy, Polska, Niemcy czy Węgry.

 

W zeszłym miesiącu w Wielkiej Brytanii dziewięcioro parlamentarzystów wystąpiło z Partii Pracy z powodu antysemickiego nastawienia jej kierownictwa.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 
Agencija
Polub Plportal.pl:

Reklama