Papież o pandemii i relacjach międzyludzkich w swoim tradycyjnym świątecznym przesłaniu

Reklama

śr., 12/29/2021 - 00:19 -- MagdalenaL

Papież Franciszek pozdrawia zebranych na Placu Św. Piotra po świątecznym błogosławieństwie, 25 grudnia 2021 (zdjęcie: Filippo Monteforte).

(CNN) – Papież Franciszek poświęcił w sobotę dużą część swojego tradycyjnego świątecznego przesłania na refleksję nad pandemią i jej wpływem na relacje międzyludzkie.

Przemawiając z balkonu nad Placem Św. Piotra w Watykanie, Papież nazwał pandemię „złożonym kryzysem”, który wystawił na próbę społeczne relacje i zwiększył tendencję do wycofywania się z nich.

„Nasza zdolność do społecznej integracji jest mocno wyczerpana,” powiedział Franciszek do ludzi stojących na placu oraz milionów katolików oglądających przekaz na całym świecie.

„Obserwujemy rosnącą tendencję do wycofywania się, do robienia wszystkiego samemu, do zaprzestania starań o budowanie nowych znajomości i wspólnych działań”, dodał.

Tradycyjne błogosławieństwo „Urbi et Orbi” skierowane do „Miasta i Świata” zostało zakłócone przez pandemię drugi rok z rzędu.

W przeciwieństwie do 2020 roku, w obecnym ludzie mieli możliwość zebrania się na placu, aby wysłuchać tradycyjnego przesłania, jednak ich liczba stanowiła jedynie piątą część frekwencji sprzed czasów pandemii. Jest to skutek rosnącej liczby przypadków zarażenia koronawirusem we Włoszech.

Według danych ministerstwa zdrowia, w kraju odnotowano w piątek rekordowe 50 599 nowych przypadków zarażenia Covid-19, najwyższy dzienny wynik od początku pandemii.

W zeszłym roku, Papież wygłosił swój przekaz z Pałacu Apostolskiego zamiast z balkonu nad placem, zaś ludzie nie mogli uczestniczyć w wydarzeniu.

Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni, powiedział CNN, że w Wigilię Bożego Narodzenia Papież poprowadził Mszę Świętą z czuwaniem w Bazylice Św. Piotra z udziałem około 2000 ludzi.

Papież powiedział w sobotę, że pandemia wpłynęła także na dialog w odniesieniu do międzynarodowego konfliktu, prowadząc ludzi do „pójścia na skróty zamiast wybierania dłuższych ścieżek” w prowadzeniu rozmów.

 

„Siostry i bracia, czym byłby nasz świat bez cierpliwego dialogu szlachetnych ludzi, którzy utrzymują rodziny i społeczności razem? W czasach pandemii uświadamiamy to sobie coraz bardziej”, oznajmił.

Przy okazji spotkania z uchodźcami na greckiej wyspie Lesbos, Papież Franciszek potępił „wrak cywilizacji”.

Wezwał świat do „otwarcia serc” w celu zapewnienia niezbędnej opieki medycznej, w szczególności szczepionek, najbardziej potrzebującym osobom.

„Boże, obdarz zdrowiem chorych, i natchnij wszystkich ludzi dobrej woli do szukania najlepszej możliwej drogi do przezwyciężenia obecnego kryzysu zdrowotnego i jego skutków. Otwórz serca, aby niezbędna opieka medyczna – a w szczególności szczepionki – trafiły do najbardziej potrzebujących. Wynagródź wszystkich, którzy hojnie poświęcają się opiece nad rodziną, chorymi i najbardziej narażonymi na niebezpieczeństwo w naszym otoczeniu.

Zwierzchnik Kościoła Katolickiego dodał, że świat tak mocno przyzwyczaił się do ogromnych tragedii, że „prawie już ich nie zauważamy”. Zaapelował o zakończenie konfliktów na Bliskim Wschodzie i w Afryce, wymieniając kilka miejsc – między innymi Syrię, Jemen, Irak, Liban, Sudan i Etiopię.

85-letni Papież wykorzystał również swoje bożonarodzeniowe przesłanie, aby odnieść się do problemu przemocy wobec kobiet, który według niego przybrał na sile w czasie pandemii. W przemówieniu z okazji dziewiątych Świąt Bożego Narodzenia w swoim pontyfikacie, Franciszek podkreślił również trudną sytuację uchodźców i migrantów.

Autor: 
Autor: BBC / Tłum.: Marcin Lejza
Źródło: 
https://edition.cnn.com/2021/12/25/europe/pope-christmas-address-vatican-intl/index.html
Polub Plportal.pl:

Reklama