Paweł Kania nie jest już księdzem. Odsiaduje wyrok za gwałty i pedofilię

Reklama

wt., 05/14/2019 - 16:43 -- koscielniakk

Kolejna postać pojawiająca się w filmie braci Sekielskich została odsunięta od posługi. Skazany na siedem lat więzienia za pedofilię Paweł Kania został usunięty ze stanu duchownego. Watykan zadecydował o tym jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi, jednak wrocławska kuria poinformowała o tym dopiero po premierze dokumentu "Tylko nie mów nikomu".

Kania został zatrzymany po raz pierwszy w 2005 roku jako wikariusz we wrocławskiej parafii św. Ducha. Proponował trzem chłopcom po 100 złotych za usługi seksualne. Za księdza osobiście poręczył jako pierwszy abp Marian Gołębiewski, lecz wycofał się. Potem zrobił to abp wrocławski Henryk Gulbinowicz. Hierarchowie mieli wiedzieć o pedofilskich skłonnościach Pawła Kanii, o czym poinformowała papieża Franciszka Fundacja "Nie lękajcie się". Kania był również przenoszony z parafii do parafii.

O sprawie Kani Watykan został powiadomiony w 2012 roku, gdy doszło do jego aresztowania. – Nałożono na niego karę suspensy (zawieszenia w prawach osoby duchownej – red.), po czym przed sądem duchownym rozpoczął się proces kanoniczny – wyjaśnił portalowi polsatnews.pl ks. dr Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji wrocławskiej.

Proces przed sądem kościelnym został zawieszony, gdy rozpoczęło się postępowanie świeckie, w 2015 roku. – Kiedy w 2015 roku wydano wyrok skazujący, wtedy archidiecezja wrocławska wystąpiła do sądu o udostępnienie akt sprawy i rozpoczęto dochodzenie na etapie diecezjalnym. Następnie dokumenty przetłumaczono na język włoski i wysłano do Watykanu – informuje ks. dr Rafał Kowalski.

Paweł Kania odsiaduje obecnie siedmioletni wyrok więzienia za gwałty i pedofilię. Watykan zdecydował o jego usunięciu ze stanu duchownego już przed Świętami Wielkanocnymi. Wrocławska Kuria poinformowała o tym dopiero po premierze filmu dokumentalnego braci Tomasza i Marka Sekielskich, "Tylko nie mów nikomu".

Kania przez lata pracował w parafiach we Wrocławiu, Miliczu, Oławie i Bydgoszczy. Był też katechetą i opiekunem ministrantów.

Autor: 
----------
Źródło: 
msn.com
Polub Plportal.pl:

Reklama