Watykan: Kościół nie wspiera związków tej samej płci

Reklama

wt., 11/03/2020 - 12:50 -- MagdalenaL

Kościół katolicki nie popiera związków cywilnych osób tej samej płci, pomimo wcześniejszych cytatów papieża Franciszka.

Papież trafił na pierwsze strony gazet w zeszłym miesiącu po wydaniu filmu dokumentalnego Francesco, w którym powiedział, że „osoby homoseksualne mają prawo być w rodzinie”.

Opisał gejów jako „dzieci Boże” i powiedział, że kościół musi mieć „prawo o związkach cywilnych”, aby umożliwić „legalne zabezpieczenie” parom tej samej płci.

Watykan próbował teraz wyjaśnić cytaty, o których mowa, utrzymując, że zostały wyrwane z kontekstu ze starego wywiadu i nie sygnalizują zmiany w doktrynie Kościoła dotyczącej homoseksualistów lub poparcia dla małżeństw osób tej samej płci.

Według Reuters, komentarze Franciszka zostały wyjaśnione w zeszłym tygodniu w notatce wysłanej przez Watykański Sekretariat Stanu, w której stwierdzono, że dwa oddzielne cytaty Franciszka, w odpowiedzi na dwa oddzielne pytania, mają występować jako jedno.

Najwyraźniej słowa Franciszka zostały wyrwane z kontekstu, aby stworzyć szeroko cytowany komentarz.

Wpis, który udostępnił na Facebooku ambasador Watykanu w Meksyku, wyjaśniał, że pierwszy cytat papieża pojawił się, gdy odnosił się on do prawa homoseksualistów pod względem akceptacji przez ich własne rodziny; jako dzieci i rodzeństwo.

Następnie wyjaśnił, że komentarze Franciszka odnosiły się do jego stanowiska w 2010 roku, kiedy był arcybiskupem Buenos Aires, i zdecydowanie sprzeciwiał się posunięciom mającym na celu zezwolenie na małżeństwa osób tej samej płci. Papież jedynie opowiadał się za rozszerzeniem ochrony prawnej dla par homoseksualnych. W Argentynie jest to rozumiane jako prawo każdego obywatela.

Jedno szczególne zdanie, o którym mówi się, że zostało wycięte z przemówień papieża, dotyczyło twierdzenia, że „niestosownym jest mówienie o małżeństwie homoseksualnym”.

W notatce dodano:

Oczywistym jest, że Papież Franciszek odnosił się do pewnych przepisów państwowych, ale na pewno nie do doktryny Kościoła, którą wielokrotnie potwierdzał na przestrzeni lat.

Reżyser “Francesco”, urodzony w Rosji, obecnie obywatel USA, Evgeny Afineevsky, odmówił omówienia procesu montażu filmu po jego premierze, która odbyła się 21 października.

Okazało się, że Afineevsky wprowadził dziennikarzy w błąd, twierdząc, że przeprowadzał wywiady z papieżem. Komentarze zostały zaczerpnięte z wywiadu z meksykańskiej stacji telewizyjnej Televisa z maja 2019 r., które nigdy nie zostały wyemitowane.

Notatka została wysłana do ambasadorów Watykanu, którzy przekazali ją biskupom. Zostało to opisane przez papieskiego biografa Austena Ivereigh, jeszcze przed potwierdzeniem przez watykańskie źródło, które miało miejsce dzisiaj 2 listopada. 

Autor: 
Tłum. Wiktoria Gwizdała
Źródło: 
https://www.unilad.co.uk/news/vatican-says-church-does-not-support-same-sex-civil-unions/
Polub Plportal.pl:

Reklama