Watykan zajmuje się raportem dotyczącym nadużyć seksualnych w Kościele katolickim w Hiszpanii

Reklama

śr., 12/22/2021 - 02:25 -- MagdalenaL

Spotkanie papieża z dziećmi z ambulatorium św. Marty na auli Pawła VI w Watykanie, Watykan, 19.12.2021 (źródło obrazu: https://static.euronews.com/articles/stories/06/31/52/42/773x435_cmsv2_4...)

 

Rzecznik Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni poinformował dziś, że Watykan przesłał „właściwym władzom” raport o wykorzystywaniu seksualnym nieletnich przez Kościół katolicki w Hiszpanii, by postępować zgodnie z „aktualnymi normami kanonicznymi”.

„Ojciec Święty zawsze okazywał uwagę i bliskość ofiarom nadużyć, słowami, modlitwą i wieloma gestami” – powiedział szef biura prasowego Watykanu w emitowanym przez media oświadczeniu.

I dodał: „Ponieważ pochodzenie dostarczonej dokumentacji zostało już zbadane, przekazano ją właściwym organom, aby móc postępować zgodnie z aktualnymi przepisami kanonicznymi, odpowiednio unowocześnionymi w ostatnich latach”.

Watykan nie sprecyzował jednak, do jakich „instancji” wysłał sprawozdanie dokumentujące te nadużycia.

Jego odpowiedź dotyczy raportu o rzekomych przypadkach pedofilii wśród hiszpańskiego duchowieństwa, który dziennikarz hiszpańskiej gazety El País przekazał władzom Watykanu 2 grudnia br., gdy papież był w podróży do Grecji i na Cypr.

Według gazety, Kościół w Hiszpanii wszczął w kraju bezprecedensowe śledztwo, by zbadać sprawę 251 duchownych i świeckich instytucji religijnych, których zostało oskarżonych o wykorzystywanie nieletnich.

Dziennik zapewnia, że papież Franciszek przesłał dokumentację Kongregacji Nauki Wiary, która zajmuje się przypadkami nadużyć wobec dzieci na całym świecie.

Gazeta wysłała również ten raport do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Hiszpanii – Juana José Omelli, arcybiskupa Barcelony, który zwrócił się do sądu kościelnego w swojej diecezji, aby omówić dalsze kroki w tej sprawie.

Autor: 
Tłumaczenie: Klaudia Jamróg
Źródło: 
https://es.euronews.com/2021/12/19/el-vaticano-envia-un-informe-sobre-abusos-sexuales-de-la-iglesia-en-espana
Polub Plportal.pl:

Reklama