Włoska diecezja przeprasza za słowa biskupa „Święty Mikołaj nie istnieje”

Reklama

sob., 12/18/2021 - 15:25 -- MagdalenaL

Diecezja w Sycylii wystosowała oficjalne przeprosiny skierowane do rodziców po tym, jak biskup powiedział dzieciom, że Święty Mikołaj nie istnieje.

Włoskie media podają również, że podczas uroczystości religijnej, mającej miejsce tydzień temu, biskup Antonio Staglianò wyjaśnił, że to Coca-Cola stworzyła czerwony strój Świętego Mikołaja.

Jego słowa spotkały się z krytyką ze strony rodziców.

Ks. Alessandro Paolino, dyrektor ds. komunikacji diecezji Noto powiedział, że biskup chciał zwrócić uwagę na prawdziwe znaczenie Świąt Bożego Narodzenia.

Dodał też, że biskup starał się zwrócić uwagę na historię św. Mikołaja z Miry, który rozdawał dary ubogim. To on zainspirował postać dzisiejszego Świętego Mikołaja.

„Przede wszystkim, w imieniu biskupa, pragnę wyrazić żal za te słowa, które zasmuciły najmłodszych. Chcę również zaznaczyć, że intencje prałata Staglianò były zupełnie inne” – ks. Paolino napisał na stronie diecezji na Facebooku.

Ks. Paolino wyjaśnił, że biskup chciał, by dzieci „zastanowiły się, jakie jest prawdziwe znaczenie Świąt Bożego Narodzenia”, mówiąc o tym, że obecnie święta są zbyt skomercjalizowane.

„Jeśli możemy, i dzieci, i dorośli, nauczyć się czegoś od Świętego Mikołaja… wyciągnijmy lekcję, że nie potrzebujemy aż tylu prezentów dla nas samych, potrzebujemy więcej darów, którymi możemy się dzielić” – to fragment z oświadczenia ks. Paolino.

W wywiadzie z gazetą La Repubblica biskup zaznaczył, że nie powiedział dzieciom, że Św. Mikołaj nie istnieje, ale że należy „odróżnić prawdę od fikcji”.

„Święta Bożego Narodzenia nie są już traktowane jak katolickie święto. Całą magię świąt zastępują zakupy i świąteczne światełka”.

 

Autor: 
Autor: BBC / Tłum. Justyna Sitarz
Źródło: 
Źródło zdjęcia: https://www.bbc.com/news/world-europe-59626108 / Artykuł: https://www.bbc.com/news/world-europe-59626108
Polub Plportal.pl:

Reklama