Affaire Mila: pięć osób zatrzymanych za groźby śmierci na nagraniu wideo krytykującym islam

Reklama

śr., 02/10/2021 - 14:14 -- MagdalenaL

Pięć osób zostało zatrzymanych pod zarzutem grożenia śmiercią francuskiemu nastolatkowi, który opublikował filmy krytyczne wobec islamu, twierdzą prokuratorzy.

17-letnia Mila musiała zmienić szkołę w zeszłym roku po tym, jak wideo na Instagramie dla jej przyjaciół, w którym krytykowała islam, zostało szeroko rozpowszechnione w mediach społecznościowych. Następnie w listopadzie zeszłego roku opublikowała kolejny film na portalu społecznościowymTikTok, który wywołał nową falę zagrożeń internetowych. W pewnym momencie otrzymywała około 30 wiadomości zawierających nienawiść na minutę, powiedział jej prawnik. Sprawę przejęła francuska internetowa grupa zadaniowa ds. Przestępstw z nienawiści.

Mila, znana we Francji tylko z imienia, pochodzi ze wschodniego regionu Isère. Jej historia ożywiła debatę w kraju na temat wolności słowa, a także ochrony dzieci w wieku szkolnym przed prześladowaniem w Internecie. Nauczyciel został zamordowany w październiku ubiegłego roku w pobliżu swojej szkoły pod Paryżem, kilka dni po pokazaniu karykatur Proroka Mahometa klasie omawiającej wolność słowa. Od czasu jej pierwszych, surowych komentarzy, które pojawiły się na Instagramie na żywo w styczniu 2020 roku, Mila otrzymała ponad 50000 wiadomości z nienawiścią, poinformował Le Figaro w zeszłym miesiącu.

Prawnik Richard Malka powiedział, że Mila mieszkała w ukryciu, jakby była „w bunkrze” i otrzymywała około 30 wiadomości z nienawiścią na minutę. Wśród swoich oryginalnych uwag określiła islam jako „religię nienawiści”. „Nigdy nie robiła żadnych rasistowskich komentarzy, po prostu użyła nastoletnich słów, które były nieco wulgarne” - powiedział prawnik. Internetowa grupa zajmująca się ochroną dzieci E-Enfance powiedziała, że ​​dane kontaktowe Mili zostały ujawnione, a przypadek nastolatki skłonił do wymiany większej liczby wiadomości online niż w przypadku wydarzenia takiego jak mistrzostwa świata w piłce nożnej. Pojawiły się dwa hashtagi, jeden wspierający nastolatkę, a drugi w opozycji: #JeSuisMila (jestem Mila) i #JeNeSuisPasMila.

Mila i jej rodzina zostali objęci ochroną policji, a prezydent Emmanuel Macron stanął w jej obronie, twierdząc, że zgodnie z francuskim prawem „mamy prawo bluźnić”. Mila została następnie wysłana do innej szkoły. Podczas gdy wiele osób zostało oskarżonych o grożenie jej w zeszłym roku, 23-latka została skazana na karę więzienia w październiku ubiegłego roku. W następnym miesiącu Mila opublikowała kolejny film, który wkrótce usunęła, i narzekała, że ​​otrzymywała groźby nawiązujące do październikowego morderstwa Samuela Paty. Minister ds. Równości MarlèneSchiappa powiedziała, że ​​to już nie jest kontrowersja, ale prześladowanie nieletniego. Minister spraw wewnętrznych GéraldDarmanin napisał we wtorek na Twitterze, że pięć osób zostało aresztowanych za grożenie śmiercią i dodał, że „w sumie od lutego 2020 roku aresztowano w tej sprawie 13 osób”. Osoby zatrzymane są w wieku od 18 do 29 lat i pochodzą z różnych regionów Francji.

Tłumaczyła Oliwia Starzyńska

Autor: 
BBC
Źródło: 
bbc.com
Polub Plportal.pl:

Reklama