
Pięć osób zostało zatrzymanych pod zarzutem grożenia śmiercią francuskiemu nastolatkowi, który opublikował filmy krytyczne wobec islamu, twierdzą prokuratorzy.
17-letnia Mila musiała zmienić szkołę w zeszłym roku po tym, jak wideo na Instagramie dla jej przyjaciół, w którym krytykowała islam, zostało szeroko rozpowszechnione w mediach społecznościowych. Następnie w listopadzie zeszłego roku opublikowała kolejny film na portalu społecznościowymTikTok, który wywołał nową falę zagrożeń internetowych. W pewnym momencie otrzymywała około 30 wiadomości zawierających nienawiść na minutę, powiedział jej prawnik. Sprawę przejęła francuska internetowa grupa zadaniowa ds. Przestępstw z nienawiści.
Mila, znana we Francji tylko z imienia, pochodzi ze wschodniego regionu Isère. Jej historia ożywiła debatę w kraju na temat wolności słowa, a także ochrony dzieci w wieku szkolnym przed prześladowaniem w Internecie. Nauczyciel został zamordowany w październiku ubiegłego roku w pobliżu swojej szkoły pod Paryżem, kilka dni po pokazaniu karykatur Proroka Mahometa klasie omawiającej wolność słowa. Od czasu jej pierwszych, surowych komentarzy, które pojawiły się na Instagramie na żywo w styczniu 2020 roku, Mila otrzymała ponad 50000 wiadomości z nienawiścią, poinformował Le Figaro w zeszłym miesiącu.
Prawnik Richard Malka powiedział, że Mila mieszkała w ukryciu, jakby była „w bunkrze” i otrzymywała około 30 wiadomości z nienawiścią na minutę. Wśród swoich oryginalnych uwag określiła islam jako „religię nienawiści”. „Nigdy nie robiła żadnych rasistowskich komentarzy, po prostu użyła nastoletnich słów, które były nieco wulgarne” - powiedział prawnik. Internetowa grupa zajmująca się ochroną dzieci E-Enfance powiedziała, że dane kontaktowe Mili zostały ujawnione, a przypadek nastolatki skłonił do wymiany większej liczby wiadomości online niż w przypadku wydarzenia takiego jak mistrzostwa świata w piłce nożnej. Pojawiły się dwa hashtagi, jeden wspierający nastolatkę, a drugi w opozycji: #JeSuisMila (jestem Mila) i #JeNeSuisPasMila.
Mila i jej rodzina zostali objęci ochroną policji, a prezydent Emmanuel Macron stanął w jej obronie, twierdząc, że zgodnie z francuskim prawem „mamy prawo bluźnić”. Mila została następnie wysłana do innej szkoły. Podczas gdy wiele osób zostało oskarżonych o grożenie jej w zeszłym roku, 23-latka została skazana na karę więzienia w październiku ubiegłego roku. W następnym miesiącu Mila opublikowała kolejny film, który wkrótce usunęła, i narzekała, że otrzymywała groźby nawiązujące do październikowego morderstwa Samuela Paty. Minister ds. Równości MarlèneSchiappa powiedziała, że to już nie jest kontrowersja, ale prześladowanie nieletniego. Minister spraw wewnętrznych GéraldDarmanin napisał we wtorek na Twitterze, że pięć osób zostało aresztowanych za grożenie śmiercią i dodał, że „w sumie od lutego 2020 roku aresztowano w tej sprawie 13 osób”. Osoby zatrzymane są w wieku od 18 do 29 lat i pochodzą z różnych regionów Francji.
Tłumaczyła Oliwia Starzyńska