Asia Bibi została uniewinniona. Ale to nie koniec jej problemów

Reklama

wt., 11/06/2018 - 19:50 -- koscielniakk

Sąd Najwyższy w Pakistanie uchylił dotychczasowy wyrok śmierci na pakistańskiej chrześcijance skazanej za rzekomą obrazę proroka Mahometa. Mimo że kobieta została uniewinniona, to nie koniec jej problemów. Radykalni islamiści bowiem nadal chcą jej śmierci.

Dla Asii Bibi, dzień 31 października na długo pozostanie w pamięci. Tego dnia bowiem kobieta została uniewinniona przez Sąd Najwyższy w Pakistanie. Sąd powołał się na zapisaną w Koranie zasadę tolerancyjności islamu i potępienie niesprawiedliwości oraz ucisku. Kobiecie groziła kara śmierci.

 

Kim jest Asia Bibi?

Asia Bibi pochodzi z wioski Ittanwali leżącej w Pakistanie. Ma męża i pięcioro dzieci. Jest wyznania chrześcijańskiego. W listopadzie 2010 r. została skazana na karę śmierci, bo rzekomo dopuściła się obrazy na muzułmańskiego proroka Mahometa. Wg art. 295c Kodeksu Karnego Pakistanu zwanego ustawą o bluźnierstwie- takie przestępstwo ma być karane śmiercią.

 

Sąsiadka

O zniewagę Mahometa posądziła ją sąsiadka. Twierdziła, że słyszała z ust Asii obraźliwe komentarze pod adresem religii islamskiej. Pakistańska chrześcijanka opowiadała swoim koleżankom-muzułmankom o wierze w Jezusa Chrystusa i o tym, kim jest dla niej Syn Boży. Kobieta zarzucała jej także, że jako chrześcijanka nie ma prawa podawać wody pracującym z nią wyznawczyniom Allaha.

 

Zakaz opuszczania Pakistanu

Na wieść o uniewinnieniu Asii, jej rodzina nie kryła wzruszenia i radości. Asia Bibi spędziła bowiem 8 lat w celi śmierci.

Jednak mimo uniewinnienia kobieta nie może opuścić kraju. Po protestach ekstremistów sąd podpisał umowę z fundamentalistycznym ugrupowaniem islamistycznym i przyznał mu możliwość apelacji oraz zakazał kobiecie wyjazdu z Pakistanu.

 

 

Jak napisał pakistański dziennik Dawn: ” Rząd po raz kolejny skapitulował przed brutalnymi ekstremistami religijnymi, którzy nie wierzą w demokrację ani w konstytucję”. (źródło: vaticannews.va)

Sprawa ta poróżniła chrześcijan na całym świecie, stała się także źródłem nieporozumień w Pakistanie. W obronie pakistańskiej chrześcijanki stanęły m.in. organizacje międzynarodowe oraz papież Franciszek.

Autor: 
Monika Szymańska
Polub Plportal.pl:

Reklama